Zdravlje i medicina

Istraživači otkrili novi mehanizam odgovoran za kontrolu slušne osjetljivosti

A.I.

Nova studija objavljena u PNAS-u naglašava novootkriveni mehanizam reguliranja slušne osjetljivosti koji bi mogao privremeno smanjiti osjetljivost slušnog sustava kako bi se zaštitio od glasnih zvukova koji mogu izazvati nepovratna oštećenja.

Studija, koju su vodili Andrew Mecca i Giusy Caprara iz CU Anschutza u laboratoriju Anthonyja Penga, testirala je desetljećima staru hipotezu koja je predložila da opruga, sićušna proteinska struktura veličine nanometara, mehanički otvara i zatvara ionski kanal u Senzorne stanice dlačica kao odgovor na zvučne vibracije mogu izravno djelovati kao kontrolori aktivnosti kanala.

Prethodni rad u slušnom području uglavnom je bio usmjeren na razumijevanje mehanizama koji ciljaju ionski kanal. Ova studija daje prvi dokaz da sama opruga ima sposobnost moduliranja osjetljivosti kanala.

"Ova studija dokumentira prvi put da razumijemo mehanizam koji regulira slušnu osjetljivost na molekularnoj i mehaničkoj razini", kaže Peng, Ph.D., izvanredni profesor na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Coloradu i viši autor studije. "Otkrili smo novi mehanizam modulacije osjetljivosti, koji otvara vrata otkrivanju više o tome kako slušni sustav općenito funkcionira i koristi ga kako bi povećao raspon zvukova koje možemo otkriti i zaštitio vitalne senzorne stanice od potencijalnog oštećenja."

Mehanizam o kojem se raspravljalo u studiji funkcionira modificiranjem fizičkog svojstva opruge, njene krutosti, koja je odgovorna za kontrolu koliko se kanal otvara i zatvara kao odgovor na zvučne vibracije koje ulaze u unutarnje uho. Istraživači su proučavali svojstva zaporne opruge i posljedičnu aktivnost kanala u pojedinačnim osjetilnim stanicama s dlakama i otkrili da je ciklički adenozin monofosfat (cAMP), specifična vrsta signalne molekule, smanjio krutost zaporne opruge i smanjio kanal osjetljivost—što je prvi put da je identificiran fiziološki mehanizam za kontrolu krutosti opruge.

"Identificiranje temeljnog mehanizma ovog procesa - kako funkcionira fiziološki i mehanički, pruža put za buduća istraživanja i pruža priliku za razvoj nove vrste lijeka koji se može koristiti za sprječavanje vrste gubitka sluha koja se javlja od izloženost vrlo glasnom zvuku", kaže Peng. U konačnici, cilj im je saznati više o tome kako uho može detektirati tako širok raspon zvukova i kako se sustav štiti, a to predstavlja veliki korak naprijed za ovo područje.

Izvor: Medicalxpress

Možda će vas zanimati