Tehnologija i energija

5G bežična mreža može ometati vremensku prognozu

N.B.

Federalne agencije međusobno se natječu oko radijskih valova koji se koriste za predviđanje promjena klime jer je nebo sve više pretrpano bukom iz milijardi pametnih telefona. S jedne strane su NOAA i NASA, koje su razvile svemirske satelite koji pasivno hvataju i dekodiraju slabe energetske signale koje odaju promjene vodene pare, temperature, kiše i vjetra koji određuju buduće vremenske obrasce.

Podržavaju ih vremenski i zemaljski znanstvenici koji kažu da signalima prijeti 5G, nova peta generacija bežičnih komunikacijskih uređaja u nastajanju koja bi mogla stvoriti dovoljno elektroničke buke na radijskim spektrima kako bi se smanjile vještine predviđanja i iskrivili računalni modeli potrebni za predviđanje napretka klimatskih promjena.

S druge su strane tvrtke za bežičnu komunikaciju, proizvođači pametnih telefona i Federalna komisija za komunikacije (FCC), koja regulira korištenje radiofrekvencijskog spektra. FCC je započeo niz poteza kako bi omogućio tvrtkama da "dijele" spektre koje koriste savezne agencije za znanost kako bi prilagodile brzi rast 5G.

FCC podržava 5G od 2016. godine, kada je njegov bivši predsjednik, Tom Wheeler, pokrenuo politiku koju je nazvao "Spectrum Frontiers" kako bi potaknuo rast 5G-a. Stvaranje više prostora za milijarde pametnih telefona i drugih 5G uređaja "vraški je važno", rekao je novinarima.

U 2019., Odbor Predstavničkog doma za znanost, svemir i tehnologiju postavio je pitanja o dvije studije koje su pripremile NOAA i NASA, a koje predviđaju da će žurba FCC-a na aukciji prostora unutar radijskih frekvencija poremetiti vremenske podatke potrebne za prognoze. Ajit Pai, tadašnji predsjednik FCC-a, odgovorio je da nema dokaza o mogućem miješanju te je nastavio s aukcijom.

Čelnici odbora pozvali su na pregled Državni ured za odgovornost (GAO). U objavljenom izvješću navodi se da potražnja za spektralnim prostorom "raste eksponencijalno", s potencijalom za 25 do 50 milijardi uređaja koji će se natjecati za svemir do 2025. godine.

GAO je izvijestio da su dužnosnici NOAA-e i NASA-e zabrinuti da će se pritisak na manje stroga pravila o proširenom dijeljenju spektra povezanih s vremenom nastaviti na sljedećem sastanku Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU) koji je zakazan za 2023. godinu.

"Ovi su podaci apsolutno kritični", objasnio je William Mahoney III, pomoćni direktor Nacionalnog centra za istraživanje atmosfere i jedan od čelnika znanstvenih agencija uključenih u spor.

U jednom je intervjuu objasnio da najveći problem uključuje spektar nazvan 24 gigaherca, koji vremenski sateliti koriste za praćenje prirodnih mikrovalnih signala koje proizvodi vodena para na različitim razinama u atmosferi. Uređaj koji koriste je mikrotalasni radiometar.

"To je jedna od onih stvari koje su dar prirode", rekao je Mahoney, jer signali iz različite prisutnosti vodene pare omogućuju satelitima da istražuju vrijeme koje nastaje u različitim slojevima atmosfere. "Trećina trenutne vještine predviđanja potječe od ovih podataka", dodao je, napominjući da podaci koje su snimili sateliti u orbiti mogu napraviti razliku između dana kada je nebo plavo i dana kada je moguć tornado.

No, signali koje stvaraju vodena para i drugi prirodni vremenski potpisi postaju slabiji u kakofoničnom porastu telefonskih signala. "Ako imate veliku mrežu tornjeva za mobilne telefone koji odašilju mnogo više snage u blizini zemlje, neki od njih odražavaju se prema gore i dijelovi atmosfere postat će vrlo bučni", rekao je Mahoney.

Drugi spektar na 16 megaherca povezuje satelite sa signalima različitih automatiziranih mjerača koje SAD koriste za mjerenje razine vode u potocima i rijekama te brzine vjetra. Sateliti prikupljaju signale i šalju rezultirajuće podatke Nacionalnoj meteorološkoj službi i privatnim tvrtkama za izvještavanje o vremenu koje su također zabrinute zbog porasta "razine buke", objasnio je Mahoney u intervjuu.

Steven Root, predsjednik Američkog udruženja vremenske i klimatske industrije, napisao je odboru da će smetnje značajno ugroziti distribuciju ključnih informacija o vremenu od strane brojnih tvrtki koje pružaju usluge prognoze vremena, a na koje se nacija oslanja da će odmah pružiti najkvalitetnije informacije o opasnim vremenskim uvjetima poput tornada, uragana i požara.

Izvor: Scientific American

Možda će vas zanimati