Zemlja i klima

Učiniti anesteziju ekološki prihvatljivijom

N.B.

Korišteni anestetički plinovi mogu se jednostavno i sigurno uhvatiti i reciklirati u nove anestetike, sugerira novo istraživanje koje će biti predstavljeno na Euroanaesthesia, godišnjem sastanku Europskog društva za anesteziologiju i intenzivnu skrb (ESAIC), koji se ove godine održava online.

Najnoviji podaci pokazuju da je, na globalnoj razini, zdravstveni sustav odgovoran za 4,5-10% svih emisija stakleničkih plinova i da anestetički plinovi čine otprilike 5% tih emisija.

„Većina anestetičkog plina koji pacijent udiše ne metabolizira se nego se izdiše, što rezultira snažnim emisijama stakleničkihplinova u atmosferu“, objašnjava istraživačica dr. Ana Castro. Kako bi smanjili te emisije, dr. Castro i kolege iz bolnice Pedro Hispano, Matosinhos, Portugal, instalirali su inovativni sustav za hvatanje plina u partnerstvu s dobavljačem sustava Baxter-ZeoSys.

Temeljen na principu kružnog gospodarstva, u kojem se materijali ponovno koriste što je dulje moguće, ovaj sustav omogućuje hvatanje otpadnih plinova prije nego što se ispuste u atmosferu. Tada se potencijalno mogu ponovno upotrijebiti u budućim anesteticima.

Za hvatanje otpadnog plina iz četiri aparata za anesteziju u bolnici Pedro Hispano korišteni su plinski spremnici koji sadrže visoko porozne granule adsorbenta. Spremnici, koji su sakupili 99% otpadnih anestetičkih plinova, poslani su u industrijsku jedinicu kada su napunjeni, a zarobljeni plinovi izvučeni i pročišćeni. Korištenje pročišćenog sevoflurana, jednog od zarobljenih plinova, u novim anesteticima nedavno je odobreno u Njemačkoj i Austriji.

Instalacija i rad sustava bili su jednostavni. Također je utvrđeno da je sustav siguran. Testovi su pokazali da je kvaliteta zraka u operacijskoj sali normalna, što znači da sustav nije ometao kvalitetu zraka. Bilo je, međutim, nekih manjih problema, kao što su alarmi koji su bili dizajnirani da se aktiviraju kada su kanisteri puni, a aktivirani su dezinficijensima.

Spremnici se mogu koristiti s desfluranom, sevofluranom i izofluranom, trima plinovima koji se najčešće koriste u anesteziji. Nisu kompatibilni niti su indicirani za upotrebu s dušikovim oksidom, plinom koji se povremeno koristi za anesteziju.

Istraživači kažu: „Pokazali smo da ovaj sustav, koji je imao minimalne smetnje u uobičajenom tijeku rada, može značajno smanjiti emisije stakleničkih plinova iz anestezije.“

Dr. Castro dodaje: „Klimatske promjene najveći su zdravstveni izazov 21. stoljeća. Svaka industrija pokušava smanjiti svoj ugljični otisak i zdravstvena skrb ne bi trebala biti drugačija. U ovom svijetu postoji mnogo neizvjesnosti, ali potreba da zdravstvena skrb da svoj dio u borbi protiv onečišćenja nije jedna od njih. Primjena koncepta kružne ekonomije na anestetičke plinove mogla bi stvoriti promjenu paradigme u načinu na koji gledamo i upravljamo utjecajem anestezije na okoliš.”

Izvor: EuropeanJournal of Anaesthesiology

Možda će vas zanimati