Zdravlje i medicina

Znanstvenici tvrde da su uzgojili ljudske spermatozoide u laboratoriju

M.M.

Budući da francuski istraživački tim tvrdi da in vitro stanice izgledaju poput prirodnih, postoji potencijalna korist za neplodne muškarce i mlade ljude oboljele od raka. Po prvi puta u povijesti, u laboratoriju su uzgojeni ljudski spermiji uzgojem nezrelih stanica izoliranih iz testisa neplodnih muškaraca. Znanstvenici tvrde da su ovo obećavajuća dostignuća koja bi mogla pomoći dječacima koji su uslijed liječenja raka postali sterilni te odraslim muškarcima koji ne mogu proizvoditi vlastitu spermu.

Spermiji proizvedeni u umjetnom “bioreaktoru” izgledaju identično onima proizvedenim prirodnim putem. Prema istraživačima na Francuskom nacionalnom istraživačkom institute u Lyonu, ova tehnologija bi za dvije do četiri godine mogla pomoći neplodnim muškarcima da imaju biološku djecu.

Znanstvenici već dva desetljeća pokušavaju naći način kojim bi se proizvodila ljudska sperma u epruveti (in vitro), no nitko nije uspio završiti komplicirane cikluse dijeljenja i razvoja stanica kojima se nezrele spermatogonije u testisima muškaraca prevode u potpuno zrele sprematozoide koji su sposobni uspješno oploditi jajašca.

Tim suradnika koje vodi Philippe Durand, znanstveni direktor biotehnološke start-up tvrtke nazvane Kallistem, tvrdi da su proizveli zrele ljudske spermatozoide in vitro iz nezrelih spermatogonija izoliranih iz testisa šest neplodnih muškaraca.

In vitro spermatogeneza postignuta u više vrsta

“Dovršili smo spermatogenezu, proces proizvodnje zrelih spermija in vitro, korištenjem bioreaktora. Uspjeli smo to učiniti u tri različite vrste; štakoru, majmunu i čovjeku, što nikad ranije nije učinjeno,” rekao je doktor Durand.

“Ne možemo razgovarati o detaljima istraživanja jer smo tek podnijeli zahtjev za publikacijom prije nekoliko dana, ali proizveli smo značajne količine zrelih spermatozoida koji bi se mogli klinički koristiti,” dodao je. “Zreli spermatozoidi su proizvedeni uzimanjem uzoraka malim biopsijama iz testisa muškaraca i uzgojem tih stanica u bioreaktoru dok se nisu razvile u potpuno zrele spermatozoide koji izgledaju identično normalno proizvedenoj spermi u testisima muškaraca.”

No ipak, ostali znanstvenici su izrazili sumnje, govoreći da je nemoguće potvrditi ta otkrića dok se istraživanje ne objavi u recenziranom časopisu.

“To je vrlo hrabro tvrditi i dok ne vidim objavljeno istraživanje, duboko sam skeptičan,” rekao je Allan Pacey, profesor andrologije na Sveučilištu Sheffield. “Ako imaju znanstveni članak u tisku, zašto ne pričekaju njegovu objavu prije predstavljanja javnosti?”

“Slika sperme koju su objavili nije uvjerljiva. Meni ne izgleda kao zreli spermatozoid, nego kao izdužena stanica. Jedina poštena stvar koju mogu napraviti za znanost i javnost jest da nam pokažu sve dokaze.”

Studija objavljena 2009. godine, također je tvrdila da su proizvedeni ljudski spermiji u laboratoriju iz tkiva izoliranog iz testisa, ali je morala biti povućena i te tvrdnje su ostale nepotvrđene, rekao je profesor Pacey.

Studija koju je 2009. proveo Karim Nayernia sa Sveučilišta Newcastle, objavljena u časopisu Stem Cells and Development, morala je biti povučena unutar nekoliko tjedana zbog sumnji u njezinu autentičnost i optužbi za plagiranje.

Usprkos tome, japanski znanstvenici su 2011. najavili prekretnicu u nastojanjima proizvodnje in vitro sperme kada su pokazali način uzgoja nezrelih spolnih stanica miševa u laboratoriju. Pokazali su da je moguće proizvesti zrele mišje spermatozoide i koristiti ih za oplodnju jajašaca miša, kako bi se proizvelo održivo potomstvo.

No ipak, nitko nije uspio učiniti isto s ljudskom spermom. Dok razvojni ciklus spermija (spermatogeneza) kod miševa traje 30 dana, kod muškaraca traje 72 dana, što je čini znatno kompliciranijim procesom za ponavljanje u laboratorijskim uvjetima, kažu znanstvenici.

No sada, u izjavi za javnost koju je prošlog tjedna dao Institut de Génomique Fonctionnelle, gdje je došlo do posljednjeg napretka, francuski tim je rekao da je njihovo otkriće istinito. Rekli su da bi to istraživanje moglo pomoći 15.000 mladih pacijenata oboljelih od raka širom svijeta koje je kemoterapija učinila sterilnima i 120.000 odraslih muškaraca čija se neplodnost ne može liječiti postojećim IVF metodama. “Ovo otkriće otvara put za načine liječenja koje liječnici nestrpljivo iščekuju mnogo godina,” rekli su s instituta.

Spermatozoidi morfološki identični prirodno proizvedenima

Marie-Hélène Perrard, viša znanstvena suradnica na francuskom Nacionalnom centru za znanstvena istraživanja (CNRS), koja je radila s doktorom Durandom, rekla je da su spermiji proizvedeni u bioreaktoru “morfološki identični” potpuno zrelim spermatozoidima prirodno proizvedenim u testisima.

“Izgledaju jednako onima proizvedenim in vivo (u živom biću) i sada ćemo raditi daljnje studije na biokemiji i epigenetici tih stanica,” kaže dr. Perrard. Doktor Durand je rekao da će francuski tim koristiti spermu štakora proizvedenu u bioreaktoru kako bi ispitali postoje li ikakva oštećenja u potomstvu prije nego krenu ispitivanja na ljudskoj spermi.

Iako ovo otkriće još uvijek nije službeno potvrđeno, predstavljalo bi značajan napredak u borbi protiv neplodnosti i njenom liječenju kod tisuća djece i odraslih muškaraca te im omogućilo stvaranje biološkog potomstva.

Izvor: Independent

0

Možda će vas zanimati