Zdravlje i medicina

Želite smršaviti? Aktivirajte smeđe masne stanice!

Matea Bošnjak

Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je više od 1.4 milijarde odraslih i preko 40 milijuna djece mlađe od 5 godina pretilo ili debelo.

Višak kilograma može uzrokovati dva tipa dijabetesa, bolesti srca, neplodnost, rak i neurodegenerativne bolesti te se smatra da od prekomjerne težine umire svaki peti Amerikanac. No, nova istraživanja otkrila su da bi se stimuliranjem smeđih masnih stanica mogle sagorijevati kalorije ili pretvaranjem bijelih masnih stanica u smeđe, kako bi se smanjila tjelesna težina. Thorsten Gnad sa Sveučilišta u Bonnu, u Njemačkoj, vodeći je autor rada objavljenog u Nature časopisu.

Vježbanjem potičemo stvaranje masti

Postoje dvije vrste masti kod sisavaca: smeđa i bijela. Bijela mast predstavlja skladištenu energiju, odnosno mast koja nam daje masu. Smeđa mast – metabolički aktivnija – radi na suprotnom principu te koristi energiju u tijelu za proizvodnju topline i regulacije temperature tijela. Smeđa mast se više nakuplja kod životinja koje hiberniraju te kod novorođenčadi, ali i kod odraslih. Udio bijele masti u zdravom tijelu iznosi 20% kod muškaraca i 25% kod žena dok je smeđa mast manje zastupljena (3 - 7.5% mase odraslog čovjeka). Razina smeđe masti se može povećati vježbanjem.

„Nisu sve masne stanice iste", kaže glavni autor Alexander Pfeifer u novinskom izvješću. „Ukoliko aktiviramo smeđe masne stanice ili pretvorimo bijele masne stanice u smeđe, moguće je da jednostavno otopimo višak masti".

Znanstvenicima je već godinama poznato da tijelo može pretvoriti bijele masne stanice u smeđe te su proučavali mehanizme koji su odgovorni za takvu promjenu. Za spomenutu studiju, tim je istraživao receptor adenozin u smeđim masnim stanicama imena A2A. Adenozin se oslobađa prilikom stresa te ga masne stanice upijaju čime započinje proizvodnja energije.

„Ukoliko se adenozin spoji s receptorom u smeđim masnim stanicama, potrošnja masnih stanica je značajno stimulirana", objašnjava Gnad.

S druge strane, bijele masne stanice nemaju navedeni receptor adenozin. Tim je odstranio gen za A2A receptor adenozin iz smeđih stanica kod miševa te ga je stavio u bijele masne stanice. Time su bijele stanice „posmeđile", odnosno počele su topiti mast, stvarajući energiju.

Prijašnje studije su pokušale koristiti adenozin da bi aktivirale smeđe masne stanice kod štakora i hrčaka, ali su otkrili da je adenozin blokirao aktivnost smeđih stanica umjesto da ga je potaknuo. Tada se pretpostavilo da spomenuta teorija ne će funkcionirati. No, Gnadov tim je otkrio da smeđe masne stanice kod miševa i ljudi drugačije reagiraju.

Naš mozak je odgovoran za skladištenje masnih stanica

Saznanja do kojih se došlo ovom studijom potaknula su brojna pitanja te se pred znanstvenicima nalazi dugi put do konačnog rješenja u borbi protiv pretilosti te bolesti koje uzrokuje. A2A receptor nije jedini mehanizam koji se proučava za stimulaciju smeđih masnih stanica.

Ranije u listopadu, tim s Medicinske škole na Yale-u, objavio je članak u časopisu Cell gdje opisuju kako su stimulirajući mozak miševa bijele masne stanice pretvorili u smeđe. Također su otkrili da se mozak više boji nedostatka hrane nego smrzavanja sa smrtnih ishodom, što je razlog zašto više bijelih masnih stanica nije prirodno pretvoreno u smeđe. No, budući da moderan život omogućuje minimum truda za dobivanje maksimalnog broja kalorija, mozak bi se mogao istrenirati da otpušta više bijelih masnih stanica.

Izvor: IFLScience

0

Možda će vas zanimati