Zdravlje i medicina

Zašto cjepivo uglavnom dobivamo u ruku?

A.R.

Prije svega, valja napomenuti da se većina, ali ne i sva cjepiva daju u mišić na području nadlaktice - to je poznato kao intramuskularna injekcija. Neka se cjepiva, poput rotavirusnog cjepiva, daju oralno. Drugi se daju neposredno ispod kože ili potkožno - sjetite se cjepiva protiv ospica, zaušnjaka i rubeole. Međutim, mnogi drugi daju se u navedeni mišić.

Ali zašto je mišić toliko važan i je li važno mjesto gdje primamo cjepivo? I zašto je to baš mišić ruke - nazvan deltoid - na vrhu ramena?

Naime, mišići imaju imunološke stanice. Mišići su izvrsno mjesto primjene cjepiva jer mišićno tkivo sadrži važne imunološke stanice. Te imunološke stanice prepoznaju antigen, maleni komadić virusa ili bakterije uvedene cjepivom koji stimulira imunološki odgovor. Imunološke stanice u mišićnom tkivu pokupe te antigene i prezentiraju ih limfnim čvorovima. Ubrizgavanje cjepiva u mišićno tkivo održava cjepivo lokaliziranim, omogućujući imunološkim stanicama da alarmiraju druge imunološke stanice i krenu na posao.

Jednom kada imunološke stanice u mišiću prepoznaju cjepivo te stanice prenose antigen u limfne žile, koje transportiraju imunološke stanice koje nose antigen u limfne čvorove. Limfni čvorovi, ključne komponente našeg imunološkog sustava, sadrže više imunoloških stanica koje prepoznaju antigene u cjepivima i započinju imunološki proces stvaranja antitijela.

Skupine limfnih čvorova nalaze se u područjima u blizini mjesta gdje se cjepivo ubrizgava. Na primjer, mnoga se cjepiva ubrizgavaju u deltoid jer je u blizini limfnih čvorova smještenih odmah ispod pazuha. Kada se cjepiva daju u bedro, limfne žile ne moraju daleko putovati da bi došle do nakupine limfnih čvorova u preponama.

Mišićno tkivo također nastoji držati lokalizirane reakcije cjepiva. Ubrizgavanje cjepiva u deltoidni mišić može rezultirati lokalnom upalom ili bolom na mjestu injekcije. Ako se određena cjepiva ubrizgaju u masno tkivo, povećava se šansa za iritaciju i reakciju upale jer masno tkivo ima slabu opskrbu krvlju, što dovodi do slabe apsorpcije nekih komponenata cjepiva.  Cjepiva koja uključuju upotrebu pomoćnih sredstava ili komponenata koje pojačavaju imunološki odgovor na antigen moraju se davati u mišić kako bi se izbjegla iritacija i upala.

Još jedan odlučujući čimbenik koji utječe na odluku o najpodobnijem mjestu primjene cjepiva je veličina mišića. Odrasli i djeca u dobi od tri i više godina primaju cjepiva u deltoid na mjestu nadlaktice. Mlađa djeca svoja cjepiva primaju po sredini bedra jer su im mišići ruku manji i manje razvijeni.

Sljedeće pitanje tijekom primjene cjepiva je praktičnost. Bilo bi potpuno neprimjereno i nepraktično primjerice skidanje hlača u klinici za masovno cijepljenje. Zasukivanje rukava je puno lakše i prikladnije. Izbijanje zaraznih bolesti, kao u sezoni gripe ili usred epidemija poput COVID-19, zahtijeva da naš sustav javnog zdravstva cijepi što više ljudi u kratkom vremenu. Iz tih razloga preferira se cijepljenje u ruku jer je mnogo jednostavnije, a nadlaktica na lako dostupnom mjestu.

Izvor. Popular Science

Možda će vas zanimati