Zdravlje i medicina

Jedna mala zemlja uskoro bi mogla postati najveći proizvođač lažnoga mesa

L.B.

Na svijetu je danas mnogo više ljudi koji ne jedu mesu nego ikad u povijesti, što je otvorilo ogromno novo tržište – tržište zamjena za meso.

Ovo je tržište u posljednjih nekoliko godina napredovalo od klasičnih proizvoda poput tofua i seitana do prilično uvjerljivih ""zamjena za meso". Kao najveći proizvođač istakle su se SAD s kompanijama poput Beyond Meat iz Los Angelesa i Impossible Foods iz Silicijske doline. No, jedna mala država uskoro bi mogla preuzeti njihovo mjesto i postati vodeći proizvođač lažnog mesa.

Za tako malu državu, Izrael ima začuđujuće mnogo startupova koji su se specijalizirali za alternative mesu – njih čak 50. Ovo ustvari i nije veliko iznenađenje, sustav izraelskih startupova smatra se jednim od najboljih u svijetu. Osim toga, u toj zemlji postoji snažan interes za inovacije na području industrije alternativnog mesa.

„Postoji toliko velika potražnja na tržištu da ne znamo niti za jedan start up koji se bavi alternativnim izvorom proteina, a da nije uspio prikupiti dovoljno sredstava za početak“, rekao je Nir Goldstein, direktor izraelskog Good Food Instituta.

Osim toga, izraelska je vlada financirala i dva tehnološka inkubatora, The Kitchen i Fresh Start, kako bi ovim kompanijama pružila jednaku financijsku potporu, poslovno mentorstvo i mnogo više.

Većina tih startupova danas proizvodi vjerne zamjene za mesne proizvode, poznate i kao „Meso 2.0“ čiji je sastav u potpunosti na biljnoj bazi. Tako na primjer Rilbite razvija alternativu za mljeveno meso napravljenu od žitarica i povrća, uključujući rižu i brusnice. Kompanija More Foods se fokusira na lažnu govedinu za čiju proizvodnju koriste visoko-proteinsku mješavinu kvasca.

„Zato što koristimo različitije proteine nego što se inače upotrebljavaju u zamjenama za meso, možemo stvarati nove okuse i teksture i fokusirati se na proizvode koji sliče odrescima mišićnog tkiva“, objasnio je osnivač More Foodsa, Lenarko Marcovitz.

U nastojanjima da proizvedu što realističnije forme mesa neke se kompanije, poput Redefine Meat, čak okreću 3D printanju. Tako su uspjeli proizvesti alternativni odrezak koji teksturom vjerno imitira onaj mesni. Kako bi to postigli, digitalno su mapirali preko 70 parametra govedine, uključujući sočnost, distribuciju masti i osjećaj tog mesa u ustima. Ovi su parametri zatim replicirani, sloj po sloj, koristeći industrijske 3D printere izrađene posebno za proizvodnju hrane te sastojke biljnog porijekla.

„Naša tehnologija odgovara na trenutne nedostatke u raznolikosti zamjena za meso. Koristeći isti 3D printer možemo isprintati različite vrste zamjenskog mesa jednostavno mijenjajući digitalne datoteke. Na primjer, ako potrošači kažu da im je meso premasno, računalnim metodama možemo restrukturirati distribuciju masti.

Jedna od ovih kompanija, SavorEat, čak koristi robotskog chefa koji je opskrbljen sastojcima u patronama. Ovaj robot metodom 3D printanja proizvodi pljeskavice i zatim ih prži sukladno preferencijama mušterija, a sve je gotovo u manje od šest minuta.

Neke su se kompanije ipak opredijelile za alternative koje sadrže pravo meso, ali bez ubijanja životinja. Tako proizvode stanično, ili kultivirano, meso koje se uzgaja od staničnih kultura uzetih sa živih životinja. Ovakvo meso definitivno nije vegansko, no ipak je cruelty-free i zahtjeva drastično manje resursa u proizvodnji.

„Jednom kada se prikupe stanice, počinje ih se hraniti nutrijentima koji im omogućuju razmnožavanje – što zahtjeva samo djelić vremena potreban za uzgoj konvencionalnog mesa i isključuje upotrebu antibiotika“, objasnio je Didier Toubia iz kompanije Alep Farms.

Prema čelnicima ovih kompanija, prednosti stanično uzgojenog mesa gotovo su beskonačne. Među najvažnijima ističu smanjenje rizika od zaraznih bolesti, manje radne snage u mesnoj industriji, bolji odnos prema životinjama, izostanak procesa poput čerupanja i uklanjanja kostiju, manju potrebu za vrijednim prirodnim resursima i ta se lista nastavlja.

Iako su mnogi Izraelci oduševljeno dočekali porast industrije alternativnog mesa u svojoj zemlji, postoje i oni koji ipak negoduju. Tako su mnogi Židovi u toj zemlji pitaju je li ovakvo stanično meso košer. Proizvođači za sada nemaju odgovor na to pitanje, a najviše se polemika vodi oko porijekla stanica.

Bilo kako bilo, za većinu populacije ovakvi bi proizvodi mogli označiti budućnost prehrane, a već ih sada s uzbuđenjem čekaju milijuni vegana i vegetarijanaca diljem svijeta.

Izvor: Wired

0

Možda će vas zanimati