Um i mozak

Učenje novog jezika daje vašem mozgu ovo

Nika Beluhan

Studija s onima koji prvi put uče japanski izmjerila je kako se aktivnost mozga mijenja nakon samo nekoliko mjeseci učenja novog jezika. Rezultati pokazuju da usvajanje novog jezika u početku pojačava moždanu aktivnost, koja se zatim smanjuje kako se jezične vještine poboljšavaju.

"U prvih nekoliko mjeseci možete kvantitativno mjeriti poboljšanje jezičnih vještina praćenjem aktivacije mozga", kaže profesor Kuniyoshi L. Sakai, neuroznanstvenik sa Sveučilišta u Tokiju i prvi autor istraživanja nedavno objavljenog u Frontiers in Behavioral Neuroscience.

Istraživači su pratili 15 volontera dok su se preselili u Tokio i završavali uvodne sate japanskog jezika najmanje 3 sata svaki dan. Svi volonteri su bili izvorni govornici europskih jezika u 20-ima koji su prethodno učili engleski kao djeca ili tinejdžeri, ali nisu imali prethodnog iskustva u učenju japanskog ili putovanju u Japan.

Volonteri su polagali testove čitanja i slušanja višestrukog izbora nakon najmanje 8 tjedana lekcija te ponovno 6 do 14 tjedana kasnije. Istraživači su odlučili procijeniti samo "pasivne" jezične vještine čitanja i slušanja jer se one mogu objektivnije ocijeniti od "aktivnih" vještina pisanja i govora. Volonteri su bili unutar skenera za magnetsku rezonancu (MRI) dok su radili testove kako bi istraživači mogli izmjeriti lokalni protok krvi oko njihovih regija mozga, što je pokazatelj neuronske aktivnosti.

"Jednostavno rečeno, postoje 4 regije mozga specijalizirane za jezik. Čak i na materinjem, drugom ili trećem jeziku, iste su regije odgovorne", kaže Sakai.

Te 4 regije su gramatički centar i područje razumijevanja u lijevom frontalnom režnju, kao i područja slušne obrade i vokabulara u temporo-parijetalnom režnju. Dodatno, memorijska područja hipokampusa i vidna područja mozga, okcipitalni režnjevi, također postaju aktivni kako bi podržali 4 regije povezane s jezikom tijekom poduzimanja testova.

Tijekom početnih testova čitanja i slušanja, ta područja mozga volontera pokazala su značajno povećanje protoka krvi, otkrivajući da su volonteri teško razmišljali prepoznati znakove i zvukove nepoznatog jezika. Volonteri su postigli oko 45% točnosti na testovima čitanja i 75% točnosti na testovima slušanja (nasumično pogađanje na testovima s višestrukim izborom dalo bi 25% točnosti).

Poboljšanje 'glasa uma'

Istraživači su tijekom testova slušanja uspjeli razlikovati dvije podregije hipokampusa. Promatrani obrazac aktivacije odgovara prethodno opisanim ulogama za prednji hipokampus u kodiranju novih sjećanja i za stražnji hipokampus u prisjećanju pohranjenih informacija.


Na drugom testu nekoliko tjedana kasnije, rezultati testa čitanja dobrovoljaca poboljšali su se na prosječno 55%. Njihova točnost na testovima slušanja ostala je nepromijenjena, ali su brže birali odgovor, što istraživači tumače kao bolje razumijevanje.

Uspoređujući rezultate prvih testova s ​​drugim testovima, nakon dodatnih tjedana studija, istraživači su otkrili smanjenu aktivaciju mozga u gramatičkom centru i području razumijevanja tijekom testova slušanja, kao i u vizualnim područjima okcipitalnih režnjeva tijekom testova čitanja.

"Očekujemo da će se aktivacija mozga smanjiti nakon uspješnog učenja jezika jer ne zahtijeva toliko energije za razumijevanje", kaže Sakai. Osobito tijekom drugog testa slušanja, volonteri su imali neznatno povećanu aktivaciju područja obrade sluha u sljepoočnim režnjevima, vjerojatno zbog poboljšanog "glasa uma" tijekom slušanja.

"Početnici nisu savladali zvučne obrasce novog jezika, pa ih ne mogu dobro zadržati u sjećanju i zamisliti. Još uvijek troše puno energije da prepoznaju govor za razliku od slova ili gramatičkih pravila", kaže Sakai.

Ovaj obrazac promjena aktivacije mozga – dramatičan početni porast tijekom faze učenja i pad kako se novi jezik uspješno usvaja i konsolidira – može pružiti stručnjacima za neurobiologiju jezika biometrijski alat za procjenu nastavnih planova i programa za one koji uče jezik ili potencijalno za ljude koji ponovno usvajaju jezične vještine izgubljene nakon moždanog udara ili druge ozljede mozga.

"U budućnosti ćemo moći mjeriti aktivacije mozga kako bismo objektivno usporedili različite metode učenja jezika i odabrali učinkovitiju tehniku", kaže Sakai.

Razmijenite ideje na više jezika

Dok se ne može identificirati idealna metoda, istraživači sa Sveučilišta u Tokiju preporučuju usvajanje jezika u prirodnom okruženju u stilu uranjanja, poput studiranja u inozemstvu, ili na bilo koji način koji istovremeno aktivira 4 jezična područja mozga.

Ovaj obrazac aktivacije mozga tijekom vremena u mozgovima pojedinačnih dobrovoljaca odražava rezultate prethodnih istraživanja u kojima su Sakai i njegovi suradnici radili s 13- i 19-godišnjacima koji su govorili japanski i koji su učili engleski na standardnim satovima javnih škola u Tokiju. Činilo se da je šest godina studija omogućilo 19-godišnjacima da razumiju drugi jezik dovoljno dobro da se razine aktivacije mozga svedu na razine slične onima u njihovom materinjem jeziku.

Nedavna studija potvrdila je isti obrazac promjene aktivacije mozga tijekom samo nekoliko mjeseci, a ne godina, potencijalno pružajući poticaj svima koji žele naučiti novi jezik kao odrasla osoba.

"Svi imamo isti ljudski mozak, tako da je moguće naučiti bilo koji prirodni jezik. Trebali bismo pokušati razmjenjivati ​​ideje na više jezika kako bismo izgradili bolje komunikacijske vještine, ali i kako bismo bolje razumjeli svijet – proširili poglede na druge ljude i buduće društvo", kaže Sakai.

Izvor: Frontiers Science News

Možda će vas zanimati