Odluke na temelju instinkta imaju pozitivne rezultate
Jeste li od onih koji se često koriste intuicijom ili radije 'igrate' na sigurno? Kakve rezultate dobivate kada se prepustite intuitivnom odlučivanju? Ovakva pitanja su istraživali znanstvenici Tel Aviv University School of Psychological Science i došli do iznenađujuće pozitivnih saznanja.
Donošenje odluka je neizbježan dio naših života i jedan od najmisterioznijih. Stoljećima se znanstvenici bave ovim pitanjem i pitanjem koliku ulogu imaju intelekt i instinkt u našem donošenju odluka. Nova istraživanja donose saznanja da stara poslovica 'ispeci pa reci' nije u potpunosti istinita.
Prof. Marcus Usher i njegovi suradnici sa Tel Aviv University-a su napravili jedno takvo istraživanje u kojem su otkrili kako je intuicija vrlo korisna i moćna. Njihovi ispitanici su morali intuitivno birati između dvije ponuđene opcije, a točno su odgovorili čak u 90 posto slučajeva. Rezultati ove studije su nedavno objavljeni u PNAS-u.
Vaganje vrijednosti
Čak i pri intuitivnom donošenju odluka uzimamo u obzir pozitivne i negativne strane svakog ponuđenog izbora, objašnjava prof. Usher, postoji više različitih kriterija koji su relevantni u donošenju odluka.
„Istraživanje pokazuje da imamo izuzetnu sposobnost integriranja vrijednosti, što ukazuje na mogućnost da u mozgu postoji određen sistem koji mjeri vrijednosti.“ govori prof. Usher. To bi mogao biti sistem u kojem se odvija svako donošenje odluka. Kako bi došao do same srži ovoga sistema prof. Usher je osmislio projekt u kojem bi ispitanici prošli kroz pažljivo kontroliran proces donošenja odluka. Ispitanicima su se pokazivali parovi brojeva na lijevoj strani monitora, i drugi na desnoj. Svaka grupa je pokazivala stanje na burzi.
Nakon toga, ispitanici su trebali odrediti koja grupa je postigla veći konačan broj, odnosno rezultat. Budući da su se brojevi mijenjali brzo (dva do četiri para svake sekunde), ispitanici nisu mogli zapamtiti sve parove i doći do točne računice, objašnjava prof. Usher. Morali su se osloniti na vlastitu intuiciju.
Računanje
No, ipak sudionici su bili u mogućnosti obraditi velike količine podataka - u stvari, njihova preciznost u odgovorima je proporcionalno rasla s količinom podataka koja im je predstavljena. Na primjer, kada je prikazano šest parova brojeva, točno su odgovorili na 65 posto, a kada im je prikazano 24 para točnost je porasla na otprilike 90 posto.
Prof. Usher kaže da ljudski mozak ima sposobnost donijeti intuitivnu odluku o sveukupnoj vrijednosti i da se u intuiciju može pouzdati. Ovaj zaključak je potvrđen i njegovim ranijim radom s Dr. Zohar Rusou i prof. Dan Zakay-om koji je objavljen u Frontiers in Cognitive Science.
Rizično ponašanje
Naravno, intuicija ostaje podložna utjecajima, objašnjava prof. Usher te može dovesti do rizika koje su ljudi spremni prihvatiti. To se pokazalo u istraživanju kojim su mjerili koliko su ispitanici spremni riskirati i došli su do saznanja da većina ne igra na sigurno.
Ispitanicima su ponudili dva para brojeva sa istim prosjekom, ali jedan s uskom raspodjelom kao što su 45 i 55, drugi sa širokom 70 i 30. Pod utjecajem velikih brojeva ispitanici su odabirali široko distribuirane brojeve radije nego 'siguran' izbor.
Iako je ovaj rad istraživao ljudsko ponašanje, prof. Usher smatra da bi sljedeći korak mogao biti mjerenje moždane aktivnosti tijekom ispunjavanja zadataka kako bi se otkrili i fiziološki aspekti vrijednosti integracije.
Izvor: TelAviv