Squidbot se kreće poput prave lignje i fotografira koralje i ribe
Inženjeri s kalifornijskog sveučilišta u San Diegu su dizajnirali robota nalik pravoj lignji koji može nesmetano obavljati određene zadatke pod vodom. Robota pokreće mlaz vode koji izbacuje iza "tijela", a izvor energije dobiva iz baterije. Može nositi i senzor, poput foto ili video kamere, koji mu služi za istraživanje pod morem.
Tim istraživača koji je radio na ovoj robotiziranoj lignji navodi da je inspiracija došla iz načina na koji se lignje velikim brzinama kreću pod morem i to su uspješno prenijeli u ovaj koncept. Također napominju kako je Squidbot, a kako su nazvali ovog lignju-robota, prvi autonomni robot s mogučnošću brzog kretanja korištenjem mlaznih impulsa. Poput prave lignje, robot stvara te mlazne impulse mijenjajući i prilagođavajući oblik tijela i time poboljšavajući efikasnost kretanja u vodi.
Squidbot je izrađen od uglavnom mekanih materijala poput akrilnog polimera, ali ima i nekoliko krutih 3D printanih i laserski izrezanih dijelova. Korištenje "mekanih" robota za istraživanje pod morem presudno je jer pomaže da preživi napade riba i koraljne prepreke, što bi inače moglo oštetiti robote napravljene od krutih materijala. Dizajn Squidbota omogućuje timu da prevlada glavni nedostatak mekih robota, a to je sporo kretanje i slaba upravljivost.
U mirovanju, robot je oblika sličnog papirnatom lampionu s fleksibilnim rebrima koja djeluju poput opruga uz bokove. Rebra su povezana s parom kružnih ploča na krajevima robota. Jedna od tih ploča povezana je s mlaznicom koja može uvlačiti i izbacivati vodu kad se tijelo robota skuplja.
Druga ploča unutar robota nosi vodootpornu kameru ili drugu vrstu senzora. Upravljanje se postiže podešavanjem smjera u kojem mlaznice izbacuju vodu. Jedan od ključnih izazova bila je hidroizolacija električnih komponenata poput baterije i fotoaparata. Robot može putovati od 18 do 32 centimetra u sekundi, što je otprilike pola milje na sat.
Izvor: UC San Diego