Tehnologija i energija

Smrt Robina Williamsa kao okidač za porast samoubojstava, krive društvene mreže?

L.B.

U mjesecima nakon što je Robin Williams počinio samoubojstvo 2014. godine, istraživači sa Sveučilišta Maliman zabilježili su povećanje stope samoubojstava od 10%. Iako su samoubojstva zabilježena u svim dobnim i spolnim skupinama, posebno pogođenima pokazali su se muškarci u bobi između 30 i 44 godine.

Podaci su također pokazali porast samoubojstava gušenjem od 32%, unutar pet mjeseci nakon što se Williams ubio istom tom metodom, pokazala je studija objavljena u časopisu PLOS ONE.

Prema istraživačima, za razdolje od kolovoza do prosinca očekivani broj samoubojstava bio je 16 849, dok je realan broj narastao na 18 690 slučajeva samoubojstva sljedeći smrt filmske zvijezde.

„Iako ne može sa sigurnošću ustanoviti da su ove smrti povezane sa smrću Robina Williamsa, primijetili smo nagli porast samoubojstava u kolovozu 2014., i to specifično samoubojstava gušenjem, što je pratilo vrijeme i metodu smrti Williamsa“, rekao je jedan do autora studije, David S. Fink.

O detaljima Williamsovog samoubojstva mediji su naširoko izvještavali, no iako se on borio s jednim oblikom demencije taj je podatak bio izostavljen iz inicijalnih medijskih napisa.

Istraživači su analizirali podatke za mjesečne stope samoubojstava u SAD-u dostupne iz Centa za kontrolu zaraznih bolesti, za razdoblje od siječnja 1999. do prosinca 2015. Također su koristili Bloombergovu funkciju za pretraživanje medijskih trendova kako bi ustanovili koji je broj globalnih medija na Engleskom jeziku izvještavao o Williamsovoj smrti.

Učinci samoubojstava poznatih osoba naveli su Svjetsku zdravstvenu organizaciju da donese smjernice za medije prilikom izvještavanja o njihovoj smrti, a one uključuju osjetljivost u vezi metoda samoubojstva, uzročnike koji su doveli do toga i faktore rizika od samoubojstva kod pokojnika. Pokazalo se da su u slučajnu Robina Williamsa mediji naširoko kršili ove smjernice.

Fink naglašava i važnost regulacije društvenih mreža kada je riječ o izvještavanju o samoubojstvima. Tako napominje da, za razliku od slučaja Robina Williamsa, nakon samoubojstva Kurta Cobaina 1994. godine nije bilo značajne promjene u stopi samoubojstva.

Izvor: Columbia University Mailman School of Public Health

---

Ako razmišljaš o samoubojstvu ili ti je prijatelj/prijateljica rekao/la da ima takve misli, nazovi liniju Hrabrog telefona za djecu na broj 116 111 ili se javi na savjet@hrabritelefon.hr. 

Obratiti se može i obiteljskom lijčeniku ili osobi od povjerenja. Svaki problem možemo s vremenom riješiti: 
Kontakti organizacije koje pružaju psihosocijalnu i pravnu pomoć

Možda će vas zanimati