Tehnologija i energija

Održavanje jagodičastoga voća duže svježim

A.I.

Znanstvenici u Nottinghamu su udružili snage s kolegama na Sveučilištu Loughborough i voćarima iz Berryworlda oko korištenja tehnologije hladne plazme kako bi održali plijesan duže pod kontrolom. 

Hladna plazma se već koristi u medicinskom svijetu za sigurno čišćenje bakterija iz rana. To je otkriće vodilo tim prehrambenih znanstvenika i mikrobiologa da vjeruju da hladna plazma može također biti korisna u prehrambenom sektoru. Oni su prethodno koristili tehnologiju koja uključuje malen kontrolirani snop plazme, sličan munji, za kontrolu mikroorganizama i sterilizirati površine. 

Izvanredni profesor mikrobiologije na Sveučilištu u Nottinghamu, dr. Cath Rees je rekao: "Dok smo to radili otkrili smo da možemo tretirati jagodičasto voće s plazma zrakom. Jagodičasto voće je jako teško zadržati svježim za dugo jer se lako oštećuje pri rukovanju i postaje kontaminirano. Tehnologija hladne plazme predstavlja način uništavanja plijesni rano, u procesu pakiranja. Naši rezultati su pokazali da smo mogli spriječiti taj problem voća koje propada čim ga donesete kući. To znači veću vrijednost za kupce i manje gubitke proizvođačima, koji inače uklanjaju pljesnive primjerke prije prodaje proizvoda." 

Istraživači u Zavodu za prehrambenu znanosti u školi bioznanosti Sveučilišta u Sutton Bonington kampusu rade s Odjelom elektronike i elektrotehnike na Sveučilištu Loughborough na učinkovitosti nove tehnike. Rani rezultati ukazuju da tretman hladnom plazmom daje proizvodu dodatnih pet dana trajnosti. To bi moglo imati značajan utjecaj na ekonomiju voćarske proizvodnje.

Projekt je jedan od pet dobitnika potpora fonda Kolaborativna istraživanje i razvoj u ukupnoj vrijednosti više od 235.000 engleskih funti, predstavljen od organizacije East Midlands Food and Drink iNet koja koordinira potpore za inovacije za tvrtke, sveučilišta i pojedince koji rade u sektoru hrane i pića u regiji. iNet je financiran od strane East Midlands Development Agecy (EMDA) i Europskoga fonda za regionalni razvoj. 

Richard Worrall, direktor iNeta je rekao: "Drago nam je da smo u mogućnosti podržati ovaj inovativni istraživački projekt koji ima značajan potencijal za jagodičasto voće. Otkrivanje procesa pohrane koji je bez razaranja, bez kontakta i bez neupotrebljivog ostataka te koji pomaže produžiti vijek trajanja jagodičastoga voća i spriječiti rasipanje mogao donijeti velike koristi. Naša zaklada je napravljena za pružanje pomoći za inovativne istraživačke sheme koje će koristiti prehrambenom sektoru u budućnosti i mi smo ponosni što smo povezani s ovom otkrićem."

University of Nottingham

0

Možda će vas zanimati