Novi zrakoplovi bez prozora za manje od desetljeća
Koncept aviona bez prozora može izgledati futuristički i možda zastrašujuće za neke putnike, ali SmartScreen paneli mogli bi zamijeniti prozore zrakoplova u 10 godina te smanjiti potrošnju goriva i cijenu zračnog prijevoza.
Zamislite avionsku kabinu u kojoj su prozori „pametni“ ekrani koji omogućuju panoramski pogled oko cijelog zrakoplova. Ako ne sjedite na sjedalu do prozora, ipak sve možete pratiti na velikom zaslonu ispred sjedala te imati vlastiti prozor u svijet i izvor zabave. Ovakav način putovanja čini se vrlo blizu prema novom inovativnom dizajnu zrakoplova britanskog Centra za procesne inovacije.
Na račun zračnog prijevoza godišnje se potroši više od 832 000 litara goriva, a u okoliš dospije oko 700 milijuna tona ugljičnog dioksida. Zrakoplovne industrije stalno traže načine za smanjenje težine zrakoplova čime bi se smanjila potrošnja goriva, zagađenje okoliša, a time i cijena zračnog prijevoza.
Zašto moramo isključiti mobitel u zrakoplovu
Postavljanjem prozora trup zrakoplova je potrebno ojačati čime dobiva na težini, ovim dizajnom znanstvenici britanskog Centra za procesne inovacije razvijaju zrakoplov kojem su prozori i kabinski zidovi zamijenjeni laganim pametnim zaslonima duž cijele dužine zrakoplova čime je težina zrakoplova smanjena. Na tim ekranima putnici mogu pratiti vanjski svijet pomoću kamera postavljenih duž vanjske strane trupa zrakoplova, kontrolirati pogled interaktivnim tehnologijama ili koristiti zaslon za pregledavanje interneta. Svakom putniku, na kojem god sjedištu se nalazio, omogućeno je izabrati pogled s bilo koje strane zrakoplova.
Zasloni bi bili izrađeni od organskih svjetlećih dioda (OLED-a), koje ne zahtijevaju pozadinsko osvjetljenje, što znači da bi potrošnja energije bila manja nego kod ostalih zaslona poput LCD-a i plazme.
Glavna prepreka ovakvom dizajnu te izazov znanstvenicima je stvaranje fleksibilnih OLED-a koje se mogu koristiti u zaslonima zrakoplova te koje su koji izdržljive i relativno jeftine za proizvodnju. Tim trenutno koristi naprednu opremu za fino podešavanje OLED-a, a nadaju se da će koncept postati stvarnost u narednih 10 godina.
Izvori: SciAlert