Minijaturni laseri – ulaz u novo doba Interneta
Novi laserski uređaj napravljen na University of Central Florida mogao bi učiniti brzo računalstvo još bržim i pouzdanijim, otvarajući tako vrata novom dobu Interneta. Minijaturna laserska dioda profesora Dennisa Deppea emitira svjetlo intenzivnije od onih koje se trenutačno koriste. Svjetlo emitira na samo jednoj valnoj duljini, što ga čini idealnim za korištenje u čitačima kompaktnog diska, laserske pokazivače i optičke miševe za računala, uz dodatak visoke brzine prijenosa podataka.
Do sada je najveći izazov bio udio neuspjeha u uporabi ovih sitnih uređaja. Ne rade dobro pri velikim opterećenjima te zbog stresa pucaju. Manje dimenzije i uklanjanje ne-poluvodičkih materijala znači da bi se novi uređaji mogli potencijalno koristiti u prenošenju velike količine podataka, što je vrlo važno u razvoju nove generacije Interneta. U budućnosti bi zbog ugrađivanja laserskih dioda u kablove, ogromne količine podataka mogle biti gotovo trenutačno premještene preko velike udaljenosti. Korištenjem malenih lasera u optičkim satovima, preciznost GPS-a i brzi bežični prijenos podataka također će se povećati.
"Izrada novih laserskih dioda predstavlja oštar odmak od prošlih komercijalnih uređaja. Novi uređaji ne pokazuju gotovo nikakve štetne promjene u radu pod stresnim uvjetima koji su uzrokovali neuspjeh komercijalnih uređaja. Zbog brzine kojom se industrija razvija, ne bi me iznenadilo da ćete za četiri ili pet godina birati kabele za vašu elektroniku s laserskim diodama ugrađenima u njih." objasnio je Deppe. On je proveo 21 godinu istražujući poluvodičke lasere i smatra ga se međunarodnim stručnjakom na tom području. sdPhotonics radi na komercijalizaciji mnogih njegovih kreacija i ima nekoliko trenutnih ugovora za proizvode. "Ovo je definitivno prekretnica", kazala je Sabine Freisem, znanstvenica koja surađuje s Deppeom . "Implikacije za budućnost su ogromne."
No, postoji još jedan izazov na čijem rješavanju tim radi. Napon, koji je potreban kako bi laserske diode radile učinkovitije, mora biti optimiziran. Deppe je rekao kako je problem riješen, a sama upotreba laserskih dioda će se multiplicirati. Na primjer mogle bi se koristiti u laserima za uklanjanje neželjenih dlačica u kozmetičkoj industriji. ''Obično nismo ni svjesni koliko često upotrebljavamo ovu tehnologiju u svakodnevnom životu. Većina nas uopće ni ne razmišlja o tome. Uz daljini razvoj to će postati uobičajena pojava.'' kazao je Deppe.