Tehnologija i energija

Kripto rudari preuzeli elektranu, povećali emisiju CO2

Nika Beluhan

Kripto rudari u Montani oživjeli su prošle godine umiruću elektranu na ugljen u Montani, prema novom izvješću Guardiana, a rezultirajući skok u emisijama bio je zapanjujući.

Proizvodna stanica Hardin, elektrana na ugljen od 115 megavata u južnom dijelu države, trebala se zatvoriti još 2018. jer nije dobivala dovoljno posla. No, krajem 2020., tvrtka za rudarenje Bitcoina Marathon sklopila je dogovor i postala jedini kupac tvornice. Spakirali su oko 30.000 Antminer S19 jedinica, posebnog računala koje rudari kriptovalute, u objektu ispred njega.

"Bila sam užasnuta vidjeti da se sve to događa", rekla je za Guardian Anne Hedges, sudirektorica Informativnog centra za okoliš Montane. "Bio je to užasan razvoj događaja."

Dok je tvornica 2020. radila samo 46 dana, samo u prvih devet mjeseci 2021. bilo je 236 radnih dana. U drugom tromjesečju 2021. godine ispušteno je oko 187.000 tona ugljičnog dioksida, što je povećanje od 5000 posto u odnosu na isto razdoblje 2020. U trećem tromjesečju emitirano je dodatnih 206.000 tona, što je povećanje od 905 posto.

Wall Street Journal je prvi put izvijestio o planovima za tvornicu u Montani još 2021. godine, a nije baš neobično da rudarenje Bitcoina troši toliko struje. Kosovo je u potpunosti zabranilo rudarenje kriptovaluta još u siječnju zbog tekuće energetske krize i nestanka struje. U 2017. rudarenje Bitcoina već je koristilo više energije od ukupno 159 zemalja.

Unatoč brojkama, Bitcoin entuzijasti kažu da nije tako loše kao što se čini. Fred Thiel, izvršni direktor Marathona, rekao je da perilice rublja u SAD-u troše više energije. "Razumijem želju da neki ljudi pokažu rudarenje Bitcoina kao nešto loše, ali u usporedbi sa svakom drugom industrijom, to je beznačajno", rekao je za Guardian.

Da kripto rudarenje koristi više energije od nekih industrija je zanemarivo. Dvije pogreške ne čine dobro, a korištenje perilica rublja neće baš poništiti sav ugljični maraton koji izbacuje u atmosferu. Osim toga, web stranica tvrtke uključuje više referenci i izjava o budućim proširenjima, tako da će se problem samo pogoršavati.

Izvor: The Byte

Možda će vas zanimati