Svemir i vrijeme

Sve što biste trebali znati o padu meteora iznad Rusije

Kristina Kremenjaš

Kako bi saznali nešto više o ovoj temi razgovarali smo s uglednim hrvatskim astronomima Koradom Korlevićem i Antom Radonićem. Oba astronoma su izjavila da ih je pad meteora u Rusiji jako iznenadio s obzirom na to da u novije doba nije bilo nekog sličnog događaja. Astronom Korado Korlević je za vijest saznao putem radija te je rekao da je razočaran lošim radom medija koji su prenosili svakakve informacije bez ikakvog filtriranja. Ante Radonić je rekao da ga je jako iznenadio broj video-snimki koje su dokumentirale događaj te da je na prvu pomislio kako se radi o manjem objektu promjera nekoliko metara.

Radonić, kao i Korlević, kritizira medije. Ono što ga je najviše zasmetalo je to što su neki mediji spominjali meteorsku kišu koja je navodila na pogrešne zaključke, ali i to što su ruski mediji ovom događaju pokušali pridati neko nadnaravno značenje kad je bilo jasno da je riječ o prirodnom događaju.

Oba su nam znanstvenika potvrdila kako ljudi još uvijek ne posjeduju neku pouzdanu tehnologiju ranog otkrivanja opasnosti iz Svemira, iako se već neko vrijeme radi na nekim projektima koji će biti gotovi tek za nekoliko godina. Prema Radonićevim riječima izuzetno je bitno poboljšati programe potrage za asteroidima u koje se dosad ulagalo premalo novca. Obraniti se od asteroida bilo bi moguće promjenom njegove putanje, ali bi ta promjena putanje bila uspješna ako bi se metoda koristila kroz niz godina. Astronomi tvrde da u svijetu zapravo već postoje organizacije koje se bave otkrivanjem asteroida poput UN-a ili Centra za mala tijela u SAD-u koji je zadužen za putanje svih objekata koji su otkriveni ili koji će tek biti otkriveni. Radonić također smatra da bi se u slučaju opasnosti od asteroida velike sile ujedinile i zajedno poduzele nešto protiv toga.

Radonić je objasnio i kako se meteor našao na putu za Zemlju: „Objekt koji je završio nedavno iznad Rusije kružio je u eliptičnoj stazi koja se protezala od asteroidnog pojasa iza Marsa pa gotovo do orbite Venere. Putanja mu se sjekla s orbitom Zemlje. Doletio je sa strane Sunca pa ga nije bilo moguće otkriti.“ rekao je za Znano.st voditelj Planetarija u Tehničkom muzeju Zagreb.

Mediji su naveliko pisali o ogromnoj količini energije koja se oslobodila eksplozijom meteora, a Radonić je pojasnio da su masa i brzina objekta kao i kut pod kojim je ušao u atmosferu ključni faktori u oslobađanju energije te je nadodao da ta velika količina oslobođene energije nema nikakvog dugoročnog utjecaja na atmosferu. Korlević je istaknuo da kod takvih događaja nema izgaranja tijela, nego je ključna brzina. „ ono što na kraju gori je dušik iz atmosfere koji se zapali na temperaturama iznad 3000 stupnjeva.“ objasnio je za Znano.st višnjanski edukator.

I Radonić i Korlević izjavili su kako se ovakvi događaju dogode jednom u 50 do 100 godina i da stoga nema statističke opasnosti od skorašnje reprize događaja iz Rusije, ali nitko ne može tvrditi da se to ne može promijeniti.

Prikupljene komadiće meteorita znanstvenici su odnijeli na analize. Ti bi mali uzorci meteorita mogli donijeti nova saznanja o Svemiru i našem Sunčevom sustavu. Nadamo se da ćemo uskoro dobiti prve rezultate analiza o kojim ćemo vas informirati portalu Znano.st.

Učitaj još...
0

Možda će vas zanimati