Otkriće - magnetski tunel okružuje naš sunčev sustav
Istraživanje astronoma sa Sveučilišta u Torontu sugerira da je Sunčev sustav okružen magnetskim tunelom koji se može vidjeti u radio valovima.
Jennifer West, znanstvena suradnica na Institutu za astronomiju i astrofiziku Dunlap, iznosi znanstveni dokaz da su dvije svijetle strukture viđene na suprotnim stranama neba - za koje se ranije smatralo da su odvojene - zapravo povezane i izrađene su od niti sličnih užetu. Veza čini ono što izgleda kao tunel oko našeg Sunčevog sustava.
"Kad bismo gledali u nebo, vidjeli bismo ovu strukturu nalik tunelu u gotovo svakom smjeru u koji smo gledali - to jest, kad bismo imali oči koje mogu vidjeti radio svjetlo", kaže West.
Zvani "Sjeverni polarni ostrug" i "Regija obožavatelja", astronomi su desetljećima znali za te dvije strukture, ali većina znanstvenih objašnjenja usmjerena je na njih pojedinačno. West i njeni kolege, naprotiv, vjeruju da su oni prvi astronomi koji su ih povezali kao jedinicu.
Sastoji se od nabijenih čestica i magnetskog polja, strukture su oblikovane poput dugih užadi. Nalaze se oko 350 svjetlosnih godina od nas, a dugi su oko 1.000 svjetlosnih godina.
"To je ekvivalentna udaljenost putovanja između Toronta i Vancouvera dva bilijuna puta", kaže West.
West razmišlja o ovim značajkama već 15 godina – otkad je prvi put vidjela kartu radijskog neba. Nedavno je napravila računalni model koji je izračunao kako bi radijsko nebo izgledalo sa Zemlje dok je mijenjala oblik i položaj dugih užadi. Model joj je omogućio da "izgradi" strukturu oko nas i pokazao joj kako bi nebo izgledalo kroz naše teleskope. Upravo je ta nova perspektiva pomogla da model uskladi s podacima.
"Prije nekoliko godina jedan od naših koautora, Tom Landecker, rekao mi je o radu iz 1965. -iz prvih dana radio astronomije. Na temelju sirovih podataka dostupnih u ovom trenutku, autori su nagađali da bi ti polarizirani radio signali mogli nastati iz našeg pogleda na Lokalni krak galaksije, iz njezine unutrašnjosti", kaže West.
"Taj me rad nadahnuo da razvijem ovu ideju i povežem svoj model sa znatno boljim podacima koje nam naši teleskopi danas daju", dodala je.
West koristi Zemljinu kartu kao primjer. Sjeverni pol nalazi se na vrhu, a ekvator na sredini - osim ako kartu ne nacrtate iz druge perspektive. Isto vrijedi i za kartu naše galaksije. "Većina astronoma gleda kartu sa sjevernim polom galaksije gore i galaktičkim središtem u sredini", objašnjava West. "Važan dio koji je inspirirao ovu ideju bio je preinačiti tu kartu s drugom točkom u sredini."
Stručnjakinja za magnetizam u galaksijama i međuzvjezdanom mediju, West se raduje mogućim otkrićima povezanim s ovim istraživanjem.
"Magnetska polja ne postoje izolirano. Svi se moraju međusobno povezati. Dakle, sljedeći korak je bolje razumijevanje načina na koji se ovo lokalno magnetsko polje povezuje kako s galaktičkim magnetskim poljem većih razmjera, tako i s manjim magnetskim poljima našeg Sunca i Zemlje", kaže ona.
U međuvremenu, West se slaže da novi model "tunela" ne samo da donosi novi uvid znanstvenoj zajednici, već i revolucionarni koncept za nas ostale. Izvor: Astrophysical Journal