Svemir i vrijeme

Korlević: Pronađen planet blizu našega Sunčevoga sustava je jako dobra vijest

D.P.

Europski astronomi otkrili su planet mase slične masi Zemlje koji kruži oko zvijezde Alpha Centauri, solarnoga sustava najbližeg Zemlji. To je ujedno i najlakši egzoplanet (planet izvan našega sunčevoga sustava) ikada otkriven, a da kruži oko zvijezde nalik Suncu. Planet je otkriven zahvaljujući HARPS-u (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) uređaju na teleskopu Europske svemirske agencije u Čileu. Rezultati istraživanja biti će objavljeni u online izdanju časopisa Nature 17.10.2012.

Alpha Centauri je jedna od najsjajnijih zvijezda na južnome nebu i najbliži je sustav s planetima, našem sunčevom sustavu. Udaljena je 'samo' 4,3 svjetlosne godine. U biti, radi se o trostrukoj zvijezdi  - dvije zvijezde slične našemu Suncu kruže jedna blizu druge. One su Alpha Centauri A i Alpha Centauri B. Malo dalje od njih nalazi se crveni patuljak Proxima Centauri[i]. Njih dvije se vrte oko crvenoga patuljka. Od 19. stoljeća astronomi su pretpostavljali da postoje planeti koji kruže oko tih zvijezda i da su oni najbliže moguće stanište za život van našeg sunčevog sustava. No sve do sada istraživanja nisu ništa otkrila.

Ovo otkriće je važno iz više razloga. Kao prvo, Alpha Centauri je zvijezda najbliža našem sunčevom sustavu i dobro je proučena. Astronomi su dugo tražili planete oko Alphe Centaurija. Neko vrijeme su smatrali da postoje planeti oko Proxime Centauri. Ako ih ima, vjerojatno su premali da bi se otkrili s postojećom tehnologijom.

„Naša promatranja i istraživanja su trajala više od četiri godine. Pomoću HARPS tehnologije otkrili smo mali, ali stvarni signal s planeta koji kruži oko Alpha Centaurija B svakih 3,2 dana“ – kaže Xavier Dumsque, glavni autor znanstvenog rada (Opservatorij u Genevi, Švicarska i Centar za astrofiziku sveučilišta u Portu, Portugal). Dodaje da je to izuzetno otkriće do kojega su došli koristeći maksimalne potencijale raspoložive tehnologije. Dakle Planet je u orbiti oko Alphe Centauri B i tehnički se zove Alpha Centauri Bb (planeti se označavaju malim slovom). Masa mu je samo 1,13 puta mase Zemlje. S tom masom je jedan od lakših planeta otkrivenih dosad. Krug oko zvijezde napravi za 3,24 dana. Po tome se zaključuje da kruži na udaljenosti od oko 6 milijuna kilometara od zvijezde. Iako je Alpha Centauri nešto hladnija od Sunca, pretpostavlja se kako je na površini planeta jako vruće. Iz toga razloga se pretpostavlja da na površini nema života ili tekuće vode.

Drugi razlog zašto je ovo otkriće važno je metoda otkrića. Europski tim otkrio je planet zahvaljujući sitnim nepravilnostima u putanji Alpha Centauri B zvijezde, koja su bila posljedica gravitacije planeta[ii]. ili „njihanja“. Zbog tih micanja zvijezda se pomicala naprijed – natrag za otprilike 51 centimetar u sekundi (1,8 kilometara na sat) ili približno brzini puzanja bebe. To je dosada najveća preciznost zabilježena ovom metodom.

Zvijezda Alpha Centauri B je vrlo slična našemu Suncu. Neznatno je manja i manje sjajna. Novootkriveni planet, mase približne Zemljinoj masi[iii], kruži oko zvijezde na udaljenosti od 6 milijuna kilometara. To je puno bliže nego putanja Merkura oko Sunca u našem Sunčevom sustavu.

Isti tim koji je otkrio ovaj planet otkrio je i prvi egzoplanet oko zvijezde nalik Suncu - 1995. godine. Od tada su otkrili oko 800 planeta, no većina ih je mase mnogo veće od Zemlje i mnogi us veličine Jupitera[iv]. Izazov astronomima je da sad otkrivaju planete u „zoni života[v]“ koji su mase nalik Zemlji i da otkriju neka njihova obilježja. [vi]

„To je prvi planet mase slične masi Zemlje ikada otkriven oko zvijezde nalik Suncu. Orbita mu je jako blizu zvijezdi pa je na površini prevruće za život kakav poznajemo.“ dodaje Stephane Udry, (Opservatorij Ženeva), koautor rada i član tima. „No moguće je da je to samo jedan od planeta u sistemu od više njih. Naši drugi HARPS rezultati i nova otkrića s teleskopa Kepler pokazuju da je većina planeta s manjom masom pronađena u ovakvim sistemima.“

Rezultat pokazuje veliki korak naprijed u otkrivanju Zemljinih blizanaca u neposrednoj blizini Sunca. Živimo u uzbudljivim vremenima – dodaje Xavier Dumusque.

Alpha Centauri ima kultni status u svijetu znanstvene fantastike. U filmu „Izgubljeni u svemiru“ obitelj Robinson je trebala tamo završiti. Zefran Cochran iz „Zvjezdanih staza“ je tamo živio. Zato što je sistem sjajan, zato što je u relativnoj blizini i zato što je su zvijezde slične Suncu, to je očito mjesto za smjestiti vanzemaljce. I još je sustav binaran, a u blizini je crveni patuljak. Savršeno za neki ZF roman.

Ovo otkriće nam pokazuje kako smo blizu otkrića planeta mase slične Zemlji koji je na podjednakoj udaljenosti od svoje zvijezde kao i Zemlja od Sunca pa stoga na površini ima tekuće vode. Znanost je blizu otkrića Terra Nove, a statistički gledano, trebalo bi postojati milijuni takvih u galaksiji. Dakle otkriće je samo pitanje vremena

Za komentar ovoga važnoga znanstvenoga otkrića upitali smo našega uglednog astronoma Korada Korlevića.

„Ovo otkriće u astronomiji pokazuje da da su nam instrumenti (spektrografi) dosegli granicu da se mogu otkrivati veoma mali planeti oko drugih zvijezda. Zvjezdani sustav Alpha Centauri je nama najbliži i onaj prema kojemu će se slati prve međuzvjezdane sonde. Znati da tamo ima planetarni sustav je jako dobra vijest.“

S obzirom na sličnost Zemlji, upitali smo ga ima li šanse da je površina planeta pogodna za život.

„S prosječnom temperaturom od 1200 stupnjeva Celzijusa, to baš i nije planet kakav smo tražili. Iza njega, do granice nestabilnosti u ovom dvojnom sustavu ima mjesta za dva planeta u dvije "zone života". Zona života za zvjezdani par Alpha Centauri iznosi:

_Terra Nova_  stability orbits

                                  udaljenost
   Alpha Centauri A       AU            revolucija
------------------------------------------------------------
Inner H.Z.-A Edge?    1.17             1.20
Outer H.Z.-A Edge?    2.33             3.39

Alpha Centauri B
------------------------------------------------------------
Inner H.Z.-B Edge?    0.56                0.43
Outer H.Z.-B Edge?    1.10               1.20

Za kraj smo ga pitali jesmo li se ovim otkrićem približili otkriću koji bi mogli imati život na površini i izgledom nalik na Zemlju?

„Imamo tamo dvije "rupe" gdje bi takav planet mogao postojati, sada držimo fige.“ rekao je za portal Znano.st Korado Korlević. 



[i] Imenovanje komponenti zvijezde s više dijelova se radi tako da se doda veliko slovo nakon imena zvijezde. Alpha Centauri A je najsjajnija komponenta. Alpha Centauri B je malo tamnija, a Alpha Centauri C je puno tamnija Proxima Centauri. Proxima Centauri je nešto bliža Zemlji nego A ili B, stoga je službeno najbliža zvijezda.

[ii] HARPS metoda mjeri zračnu brzinu zvijezde – njezinu brzinu prema Zemlji ili od Zemlje. Planet u orbiti oko zvijezde uzrokuje pomicanje zvijezde naprijed – nazad. Zbog Doppler efekta ta promjena zračne brezine uzrokuje promjenu spektra zvijezde prema duljim radiovalovima kako se ona udaljava od Zemlje i promjenu prema kraćim radiovalovima kako se približava. Ta sitna promjena u spektru zvijezde ukazuje na mogućnost postojanja planeta koji kruži oko nje

[iii] Pomoću tehnologije radijalne brzine astronomi mogu samo pretpostaviti minimalnu masu planeta Pretpostavka Masa također ovisi o nagibu orbitalne ravnine u odnosu na liniju vida, a to je nepoznato. No sa statističke točke gledišta, ta minimalna masa je najčešće približna realnoj masi planeta

[iv] NASA-ina misija „Keppler“ otkrila je 2300 potencijalnih planeta koristeći drugu metodu – traženju blagoga pada svjetlosti zvijezde dok planet prolazi ispred nje i blokira dio svjetlosti. većina planeta otkrivena ovom metodom su vrlo udaljeni od nas. Planeti otkriveni HARPS metodom se nalaze oko zvijezda koje su bliže Suncu. Najnovije otkriće je otkrilo planet najbliži dosad. Zbog toga je bolji za daljnja istraživanja poput istraživanja svojstava atmosfere planeta.

[v] „Zona života“ (Habitable zone) je uska kružna zona oko zvijezde u kojoj je voda na planetima uz odgovarajuće uvjete moguća u tekućem obliku

[vi] ESPRESSO, the Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanet and Stable Spectroscopic Observations će biti uskoro instaliran na ESO-ov veliki teleskop. Trenutno prolazi kroz završnu izradu. Predviđeni početak funkcije je kraj 2016. ili početak 2017. godine. ESPRESSO će moći zabilježiti brzinu radijalne brzine od 0,35 kilometara na sat ili čak i manje. Za usporedbu, Zemlja ima 0,32 kilometra na sat radijalne brzine utjecaja na Sunce. Ta preciznost će omogućiti ESPRESSO-u otkriće planeta nalik Zemlji u zoni života. ESPRESSO konzorcij vodi isti tim odgovoran za ovo otkriće. 

0

Možda će vas zanimati