Hubble uočio planet azurne boje
Teleskop Hubble je u Svemiru 20 godina i dosad je poslao oko 750.000 fotografija. Rad teleskopa je predviđen do 2014. godine. Hubble je donio revoluciju u modernu astronomiju i služi kao stalan poticaj novim istraživanjima.
Astronomi su prvi put pomoću Hubblea, teleskopa NASA-e i Europske svemirske agencije, odredili točnu boju planeta u orbiti još jedne zvijezde. Ako bi se ovaj planet, poznat kao HD 189733b, gledao pobliže, bio bi tamno plave kobalt boje i podsjećao bi na boju Zemlje vidljive iz Svemira.
No, tu sličnosti prestaju. Ova "tamno plava točka" je veliki plinski div koji kruži vrlo blizu svoje zvijezde. Atmosfera je užarena s temperaturom od preko 1000°C, umjesto kiše pada staklo, a vjetrovi pušu brzinom od 7000 km na sat.
Na udaljenosti od 63 svjetlosne godine od nas, ovaj turbulentni svijet je jedan od najbližih egzoplaneta od Zemlje kod kojeg se može vidjeti prijelaz ispred svoje zvijezde. Intenzivno ga je proučavao Hubble i drugi teleskopi, a utvrđeno je da je atmosfera dramatično promjenjiva i egzotična, s izmaglicom i žestokim bljeskovima. Sada, ovaj planet postaje predmetom prvog mjerenja vidljive boje nekog egzoplaneta.
"Ovaj planet su ranije proučavali i drugi timovi", kaže Frederic Pont sa Sveučilišta Exeter, iz Ujedinjenog Kraljevstva, voditelj programa promatranja pomoću teleskopa Hubble i autor nove studije. "No, mjerenje njegove boje se radi prvi put - zapravo možemo zamisliti kako će planet izgledati ako bismo bili u mogućnosti gledati ga izravno."
Kako bismo mjerili kako će nam ovaj planet izgledati, astronomi su mjerili koliko se svjetlosti reflektira od površine planeta HD 189733b - omjer poznat kao albedo.
HD 189733b je blijed i blizu svoje zvijezde. Kako bi izolirali svjetlo planeta od onog zvjezdanog, tim je koristio spektrograf Hubbleovog svemirskog teleskopa kako bi promatrao sustav prije, tijekom i nakon što je planet prošao iza zvijezde oko koje orbitira. Kako je prošao iza svoje zvijezde, svjetlost reflektirana od planeta nije se privremeno mogla vidjeti i smanjena je količina svjetlosti sustava. No, ova tehnika također pokazuje kako se svjetlo mijenja na druge načine - na primjer, njegova boja.
"Vidjeli smo kako svjetlost cijelog sustava pada u plavi dio spektra kada planet prolazi iza svoje zvijezde", objašnjava Tom Evans sa Sveučilišta u Oxfordu, Velikoj Britaniji, glavni autor rada. "Iz toga možemo zaključiti da je planet plav jer je signal ostao konstanta na drugim bojama koje smo izmjerili."
Azurno plava boja planeta ne potječe od refleksije tropskog oceana, nego zbog maglovite, turbulentne atmosfere za koju se smatra da je prošarana silikatnim česticama koje raspršuju plavo svjetlo. Ranija mjerenja koristila su različite metode kako bi zabilježila dokaze za rasipanje plavog svjetla na planetu, ali ova najnovija Hubbleova promatranja daju snažan potvrđujući dokaz, kažu istraživači.
HD 189733b predstavlja povoljan slučaj za takvu vrstu mjerenja kako pripada u klasu planeta poznatih kao "vrući Jupiteri". Ti golemi planeti su slične veličine kao i plinoviti divovi u Sunčevom sustavu, s tom razlikom što se nalaze u neposrednoj blizini matične zvijezde - ta veličina i blizina njihove zvijezde čine ih savršenim objektima za lov egzoplaneta. Znamo da postoje brojni vrući Jupiteri u cijelom Svemiru. Kako nemamo ni jedan u našem Sunčevom sustavu, istraživanja planeta poput HD 189733b važna su nam pomoć u razumijevanju ovih dramatičnih objekata.
"Teško je točno znati što uzrokuje boju atmosfere planeta, čak i kod planeta u Sunčevom sustavu", kaže Pont. "Ali ta nova zapažanja dodaju još jedan komad slagalice o prirodi i atmosferi HD 189733b. Polako slikamo potpuniju sliku o ovom egzotičnom planetu.