Dokazano da polarne svjetlosti postoje i izvan Sunčevog sustava
Planetolozi sa Sveučilišta u Leicesteru pronašli su novi dokaz koji pokazuje da se polarne svjetlosti slične Zemljinoj aurori borealis događaju i na svemirskim tijelima izvan Sunčevog sustava.
Aurore se pojavljuju i na nekoliko planeta unutar Sunčevog sustava, a one najsjajnije nastaju na Jupiteru te su sto puta sjajnije od onih koje se pojavljuju na Zemlji. Ipak, dosad nije zamijećena ni jedna aurora u prostoru iza Neptuna.
Novo istraživanje dr. Jonathana Nicholasa, docenta na Sveučilištu u Leicesteru, je otkrilo da bi za radio zračenja uočena na brojnim tijelima izvan našeg sustava mogli biti odgovorni procesi vrlo slični onima koji uzrokuju pojavu aurora na Jupiteru.
Osim toga, radio zračenja dovoljno su jaka da ih se može otkriti kroz međuzvjezdani prostor, što znači da bi aurore mogle pomoći u promatranju drugih tijela izvan Sunčevog sustava.
Aurore se pojavljuju kad se nabijene čestice u magnetosferi nekog tijela sudare s atomima u njegovoj gornjoj atmosferi zbog čega one počnu sjati. Međutim, prije nego što udare u atmosferu te čestice u Svemir emitiraju radiovalove.
Istraživanje pod nazivom Origin of Electron Cyclotron Maser Induced Radio Emissions at Ultracool Dwarfs: Magnetosphere-Ionosphere Coupling Currents nedavno objavljeno u časopisu Astrophysical Journal pokazalo je da polarne svjetlosti nisu fenomen koji se zbiva samo u Sunčevom sustavu.
Rezultati istraživanja su pokazali da je moguće da radio zračenja koja dolaze od brojnih i izrazito hladnih patuljaka nastaju na način sličan nastanku aurora na Jupiteru, iako su zračenja koja nastanu na smeđim patuljcima značajno jača.
Dr. Nicholas, docent i istraživač na Odsjeku za fiziku i astronomiju Sveučilišta u Leicesteru izjavio je: „Pokazali smo da jače verzije procesa vezanih uz aurore na Jupiteru mogu objasniti radio zračenja uočena kod nekih vrlo hladnih patuljaka, tj. svemirskih tijela vrlo male mase i kod „smeđih patuljaka“ ili propalih zvijezda koji se nalaze između planeta i zvijezda. Ovi rezultati uvjerljivo dokazuju da aurore nastaju i na tijelima izvan Sunčevog sustava i da su radio zračenja dovoljno jaka (čak sto tisuća puta sjajnija od Jupiterovih) da ih se može uočiti kroz međuzvjezdani prostor.“
Rad koji uključuje i istraživače iz Center for Space Physics na Sveučilištu u Bostonu mogao bi pridonijeti otkrivanju planeta i objekata izvan Sunčeva sustava koji nisu mogli biti otkriveni drugim metodama.
Uz sve to, radio zračenja bi nam mogla otkriti ključne informacije o duljini dana planeta, jačini njegovog magnetnog polja, međudjelovanju planeta i matične zvijezde i o tome ima li planet satelite.
Dr. Nicholas je nadodao: „U grupi sam koja je dobila priliku raditi s radioteleskopom LOFAR koji je smješten u Nizozemskoj, ali ima stanice diljem sjeverne Europe uključujući i Veliku Britaniju. Pokušat ćemo promatrati aurore na egzoplanetima i nadamo se da ćemo uskoro doći do zanimljivih podataka.“
Aurore ili polarne svjetlosti zadivljujuće su pojave koje je moguće vidjeti na samom sjeveru Zemlje (aurora borealis) i na samom jugu (aurora australis). Zanimljivo je i da pri svojoj pojavi aurore stvaraju zvukove, no znanstvenici se još uvijek nisu složili oko podrijetla i nastanka tog zvuka.
Izvor: University of Leicester