Matematika, fizika, kemija

Obnovljiva energija neće Bitcoin učiniti zelenijim, nego podešavanje mehanizma nastanka

L.B.

Kriptovaluta Bitcoin postala je poznata je po ogromnom energetskom otisku. Istraživač Alex de Vries iz nizozemskog PricewaterhouseCoopersa (PwC) nedavno je ustvrdio da proizvodnja koju generiraju obnovljive hidroelektrane ne može opskrbiti toliko velike količine energije, potrebne za pogon strojeva koji se koriste za provjeru bitcoin transakcija. U komentaru objavljenom u časopisu Joule, također naglašava da mreža Bitcoin proizvodi ogromne količine elektroničkog otpada i poziva na alternativne strategije za suzbijanje utjecaja ove kriptovalute na okoliš.

De Vries je otkrio da je potrošnja Bitcoina više od 1 200 puta veća od maksimalnog otiska transakcija koje obrađuje bankarska industrija. Također procjenjuje da je Bitcoin u 2018. godini potrošio jednako električne energije kao i cijela Mađarska.

Problem leži prije svega u mehanizmu Bitcoin rudarstva, u kojem "rudari" koriste snažnu tehnologiju za traženje valjanih numeričkih potpisa koji omogućavaju Bitcoin blokovima (datotekama koje bilježe Bitcoin transakcije) da se pridruže rastućem popisu zapisa Bitcoin transakcija poznatih kao "blockchain" . " U zamjenu za svoj trud, rudari mogu (ali ne uvijek) dobiti Bitcoin valutu.

Koristeći javno dostupne informacije o računalnoj snazi mreže Bitcoin te učinkovitosti i sastavu materijala rudarskih strojeva, de Vries je mapirao osnovne probleme oslanjanja na obnovljivu energiju. Jednom kada se stroj za rudarenje Bitcoina pokrene, on se ne gasi dok ne nastavi profitabilno raditi. Iako ta povišena potražnja za električnom energijom ostaje konstantna, hidroenergija koja se koristi za njezin pogon fluktuira.

Kineska provincija Sečuan, u kojoj se uglavnom nalaze rudari sudeći po stručnjacima za Bitcoin, tijekom vlažnih ljetnih mjeseci generira tri puta više hidroelektrične energije nego tijekom sušnih zimskih mjeseci. Očekuje se da će klimatske promjene samo pogoršati ovu nestabilnost, a za uravnoteženje tih fluktuacija obično se koristi energija na bazi ugljena.

"Na temelju ovih otkrića, obnovljiva energija koja trenutno ulazi u rudarenje Bitcoina ne može se smatrati" zelenom ", a ovaj izazov kombiniranja stalnih energetskih potreba s promjenjivom obnovljivom proizvodnjom uvijek će postojati", kaže de Vries. "To bi čak moglo pružiti poticaj za izgradnju novih elektrana na bazi ugljena kako bi se zadovoljila veća osnovna potražnja."

De Vries također primjećuje da, čak i kada bi uređaji za rudarenje bitcoina mogli raditi samo na obnovljivu energiju, na kraju svog životnog vijeka i dalje bi bili odbačeni kao elektronički otpad. Najpopularniji stroj na tržištu ne može se prenamijeniti je njegov hardver izrađen posebno za rudarenje Bitcoina. To znači da će vjerojatno na odlagalištu ili spalionici završiti s drugom odbačenom elektronikom i tako onečistiti okoliš. Sveukupno, studija pokazuje da Bitcoin trenutno stvara jednako elektroničkog otpada kao i mala država, poput Luksemburga.

Izvor: Joule

Možda će vas zanimati