Matematika, fizika, kemija

Može li bojanje mesa u plavo pomoći smanjenju potražnje?

Nika Beluhan

Jeste li ikada čuli za zloglasnu studiju plavog odreska? Prema priči koja kruži akademskom literaturom već 70 godina, grupa ljudi jednom je bila pozvana na večeru od odreska, krumpirića i graška. Osvjetljenje je bilo toliko slabo da je gostima bilo nemoguće razaznati pravu boju hrane. Tijekom obroka, osvjetljenje se odjednom vratilo u normalu otkrivajući da je odrezak obojen u plavo, grašak u crveno, a krumpirići u zeleno.

Mnogi su gosti očito odmah pobjegli u kupaonicu jer im je pozlilo. Iako se ova anegdota pojavljivala u brojnim znanstvenim radovima tijekom posljednjih pola stoljeća, tipično za ilustraciju ponekad averzivnog utjecaja (plave) boje hrane, ispostavilo se da možda nije ništa više od toga – obična anegdota.

Iako se plava boja za hranu tradicionalno povezuje s umjetnim, sintetičkim bojama, posljednjih nekoliko godina došlo je do uvođenja niza prirodnih plavih boja za hranu.

Plava je postala sve popularnija boja u pićima i slastičarstvu, dijelom zbog asocijacije plavo-maline, a dijelom zbog Instagram privlačnosti ove neobične prehrambene boje. Međutim, posebno u slučaju mesa i ribe, plava boja doista djeluje odvratno, možda zbog povezanosti s plijesni.

Jedna od ironija ovdje je, naravno, da gosti ponekad izričito traže da im se odrezak skuha bleu/blue (tj. rijetko). Plava boja dodana je narezanoj slanini i nekoliko drugih namirnica u znanstvenoj studiji o hrani koju je Christensen objavio prije gotovo 40 godina.


Nedavno su japanski istraživači izvijestili da bojanje sushija u plavo također smanjuje ocjene ukusa. Možemo biti posebno osjetljivi na obojenje u mesu i ribi, s obzirom na povećani rizik od trovanja hranom i mikrobne infekcije (npr. u usporedbi s povrćem).

Na jednoj razini, povijest obroka/eksperimenta/anegdote s plavim odreskom nije ništa drugo do intrigantan kulinarski mit u dugoj povijesti bojanja hrane, kao i pružanje blagotvornog podsjetnika istraživačima da pažljivo provjere svoje primarne izvore.

Gledajući u budućnost, međutim, ideja o namjernom bojenju mesa u plavu boju nudi intrigantnu priliku da se potrošači potaknu na odabir zdravije i održivije prehrane.

Izvor: Frontiers Science News

Možda će vas zanimati