Evo kako će se moral mijenjati tijekom vremena
Istraživači s Instituta za studije budućnosti u Stockholmu stvorili su matematički model za predviđanje promjena u moralnom mišljenju. Predviđa da će se vrijednosti o tjelesnom kažnjavanju djece, pravima na pobačaj i načinu na koji bi se roditeljski dopust trebao podijeliti između roditelja kretati u liberalnim smjerovima. Rezultati prvog testiranja modela korištenjem podataka iz velikih istraživanja javnog mnijenja koja se kontinuirano provode u SAD-u su obećavajući.
Tjelesno kažnjavanje djece još uvijek je široko prihvaćeno u SAD-u, ali javno mnijenje se brzo mijenja. Pravo na pobačaj trenutno je ugroženo nizom sudskih sporova – ali iako je promjena spora, pogled na pobačaj kao pravo će s vremenom prevladati. Većina Amerikanaca danas odbacuje tvrdnju da bi roditeljski dopust trebao biti jednako podijeljen između roditelja, ali u roku od 15 godina većina će podržati jednaku podjelu.
"Gotovo sva moralna pitanja kreću se u liberalnom smjeru. Naš se model temelji na velikim istraživanjima javnog mnijenja koja se kontinuirano provode u SAD-u, ali naša metoda za analizu dinamike moralnih argumenata za predviđanje promjene javnog mnijenja o moralnim pitanjima može se primijeniti bilo gdje", kaže istraživač društvenih normi Pontus Strimling, voditelj istraživanja, koji je zajedno s matematičarkom Kimmom Erikssonom i statističarkom Irinom Vartanovom proveo studiju.
Primjenom modela na podatke o javnom mnijenju iz 2018. godine, istraživanje predstavlja predviđanja iz godine u godinu o tome kako će se javno mnijenje razvijati o brojnim pitanjima do 2030. To omogućuje empirijska testiranja modela kroz usporedbe sa stvarnim razvojem u nadolazećem desetljeću.
"Naš je model bio znatno bolji od svih poznatih metoda za predviđanje promjene mišljenja. Ključno je razumjeti mehanizme koji su u osnovi promjene. Kako se mišljenja mijenjaju ovisi o argumentima koji se koriste za argumentiranje za i protiv određenog stava. Model daje jasnu sliku o tome kako će društva izgledati u bliskoj budućnosti."
Izvor: Phys.org