Hrvatska i znanost

Znanost i umjetnost odgoja i cjelovit priručnik o suvremenom odgoju

Azra Imširović

Odgoj djece u osamdesetima i devedesetima većinom je podrazumijevao pružiti djetetu krov nad glavom (iako često u neadekvatnim dječjim sobama), hranu na stol (iako često jednoličnu i neredovitu u smislu redovnih obroka kroz dan), a sve ostalo je bilo „bit će kako bude“. Najčešći odgojni stil je bio autoritarni (krut i strog) uz krilatice „dok si pod mojim krovom“ i „radim da vama priuštim, a vi ne cijenite“ i druge, a ostatak odgoja je vršila škola kao obrazovno-odgojna ustanova, no niti tamo nije bilo (dovoljno) educiranoga kadra niti se itko bavio s „problematičnom“ djecom (ovdje mislim i na darovitu djecu) ili barem ne na adekvatan način.

A onda su ta djeca odrasla i dobila svoju djecu. I onda kao da sve ono što nisu imala su odlučili pružiti svojoj djeci, ali još i pojačano i povećano te bez pak ikakvih granica. Odrastanje bez granica nije dobro jer djeci šalje poruku da roditeljima i nije baš stalo, a takav permisivan odgoj (popustljiv) često djeci uzrokuje kasnije probleme u socijalizaciji u odrasloj dobi jer žele sve i žele to odmah, rijetko imajući empatije za druge.

I sada smo na pragu vremena gdje bi odgoj trebao biti negdje između ove dvije krajnosti odnosno autoritativan (demokratski i dosljedan). Kako bi to vrijeme umjerenoga odgoja brže i lakše došlo, danas na tržištu postoje knjige koje se bave odgojem djece. Zastupljena su razna gledišta no i nema previše znanstveno bazirane literature. Osim toga, u velikom izboru knjiga za svaku temu nekada nije lako naći vremena za pročitati sve i tako pokriti sve segmente odgoja, na kvalitetan, informativan i pouzdan način. Tako da ste sigurni kako primjenjujete metode koje su u najboljem interesu za vaše dijete.

Ovdje na scenu dolazi knjiga Znanost i umjetnost odgoja koja kroz 11 poglavlja obrađuje 49 tema na temelju znanstvenih istraživanja iskustvenih situacija tijekom rada autorice prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander i njezinih suradnika (36 autora – psihologa, psihijatara, socijalnih pedagoga, socijalnih radnika, logopeda…). Riječ je o stručnom djelu koje donosi niz konkretnih savjeta o roditeljstvu na način razumljiv čitateljima svih razina obrazovanja. Roditelji, ali i odgojitelji, učitelji i ostali stručnjaci koji se bave odgojem djece u ovoj knjizi imaju saveznika koji im na jednom mjestu pruža praktične savjete koji su primjenjivi u svačijem životu. Ukupni opseg knjige je 720 stranica te je bogata fotografijama, dječjim crtežima, pismima i porukama odraslima što približava obrađenu materiju i čini čitanje knjige lakim, ugodnim i ne zamornim.

Knjiga (narudžba knjige) prikazuje razvoj djeteta od rođenja do adolescencije s posebnim naglaskom na ključne trenutke u odrastanju djece kao i na izvanredne situacije koje se mogu pojaviti u dječjem životu. Gotovo je nemoguće izdvojiti koje poglavlje je važnije od kojeg jer sve teme zajedno obuhvaćaju cjelovitost dječjeg razvoja, ali uvijek se dobro podsjetiti na pojam privrženosti koji autorica obrađuje u poglavlju Briga o malom djetetu.

Privrženost djeteta razvija se od rođenja, a to je važno za život, jer je odnos rane privrženosti temelj na kojem se grade svi daljnji odnosi u životu. Svi naši prijateljski odnosi, partnerski odnosi ili odnosi s djecom počivaju na temeljima odnosa s roditeljima odnosu na tome kakvu smo privrženost razvili kao dijete. A kakve odnose s okolinom imamo uvelike određuje naš život kako kvalitativno tako i sadržajno jer je nemoguće ne biti u odnosu, a u konačnici i u samoj ljudskoj prirodi je odnos jer se samo kroz odnos možemo na neki način promotriti, doživjeti, osjetiti. Zato je privrženost iznimno važna za razvoj djeteta i svatko tko očekuje dijete bi trebao proučiti taj pojam.

Knjigu možete naručiti online klikom na Znanost i umjetnost i odgoja i zapamtite, kako je prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander u uvodu napisala, a mi se slažemo da poanta ove knjige nije stvoriti savršenoga roditelja jer savršen skrbnik nije ono što je idealno za djecu. Savršeni roditelji bi svojim ponašanjem poručivali kako nikada nije u redu pogriješiti i uz koje bi se djeca mogla osjećati manje vrijednima te bez prilike za doživljavanje punoga spektra svojih emocija. Ono što bi trebalo biti cilj je postati dovoljno dobar roditelj, a na putu do toga cilja ova knjiga će vam biti zaista dobar i sveobuhvatan vodič.

0

Možda će vas zanimati