Hrvatski znanstvenici razvili odjeću s adaptivnim termoizolacijskim svojstvima
Stručnjaci TTF-a uz pomoć HIT-a razvili odjeću koja se prilagođava temperaturi okoliša. Financiranjem projekta ‘Odjeća s adaptivnim termoizolacijskim svojstvima’ u vrijednosti od 2.012.000 kuna HIT je u suradnji s TTF-om pokazao kako Hrvatska ima potencijala u visokotehnološkoj proizvodnji
Odjeća koja sama podešava svoju debljinu i izolacijski se prilagođava različitim stupnjevima hladnoće te osigurava svom nositelju stalan osjećaj toplinske ugode bez obzira na njegovu fizičku aktivnost već je spremna za svoje nove vlasnike. Te inteligentne odjevne predmete osmislili su na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (TTF), a potencijale tog projekta prepoznao je Hrvatski institut za tehnologiju (HIT).
Suradnja dviju institucija počela je još u srpnju 2009. kada je Ugovor o financiranju projekta ‘Odjeća s adaptivnim termoizolacijskim svojstvima’ u vrijednosti od 2.012.000 kuna u ime HIT-a potpisao direktor dipl. ing. Pero Munivrana, a u ime Tekstilno-tehnološkog fakulteta dekan i prof. dr. sc. Dubravko Rogale, koji je ujedno i voditelj projekta. Njihovi su potpisi odmah poslali jasan znak kako Hrvatska ima potencijala u visokotehnološkoj proizvodnji. - Unatoč poplavi jeftine i nekvalitetne robe s istoka, poglavito iz Kine, proizvodnja ovakvog odjevnog predmeta bila bi dokaz da Hrvatska zna i može proizvesti visokotehnološki kvalitetan proizvod. Cijena takvog proizvoda može biti visoka, a ciljani tržišni segment ima mogućnosti platiti znatno više cijene od konvencionalne odjeće – objašnjava prof. dr. sc. Dubravko Rogale.
Tipični korisnici inteligentne odjeće s aktivnom adaptivnom termičkom zaštitom, kaže, radnici su koji rade na otvorenom: cestari, monteri, poštari, željezničari, carinici, vozači, skladištari i sl., specijalne službe, primjerice, vojnici, policajci, vatrogasci, zaštitari, zatim sportaši i rekreativci koji se bave zimskim sportovima: skijaši, alpinisti, jedriličari i sl. kao i drugi ljudi koji borave na otvorenom u hladnijim uvjetima. Oni zasigurno neće štedjeti pri kupovini takve odjeće. - U okvirima razvoja inteligentne odjeće dodatno je razvijeno i nekoliko novih mjernih instrumenata i opreme namijenjene ispitivanju termičkih karakteristika tekstilnih plošnih tvorevina, kompozita i gotove odjeće.
Na cjelokupnom razvoju radila je i stalno nas uspješno pratila tt. Mikrotakt, čiji je doprinos zamjetan – kaže Rogale. Među prvima razvijena je tzv. Vruća ploča koja je namijenjena mjerenju termoizolacijskih svojstava tkanina, odnosno tekstilnih plošnih tvorevina i kompozita. Ovaj je instrument važan pri tehničkom projektiranju odjeće namijenjene toplinskoj zaštiti. Uređaj je povezan s osobnim računalom tako da se mjerenja odvijaju potpuno automatski, a po izvedenom mjerenju na tiskalu se otisne protokol mjerenja i utvrđeni rezultati. Za te je potrebe, dodaje Rogale, razvijen potreban softver. Zaštiti intelektualnog vlasništva stečenog na ovim istraživanjima i razvoju posvećena je posebna pozornost, što je još uvijek rijetkost u Hrvatskoj. - U nas teško sazrijeva svijest da je intelektualno vlasništvo, iako nematerijalno, jednako svim drugim tipovima vlasništva i da se njime može raspolagati kao i s drugom imovinom.
Naše intelektualne tvorevine zaštitili smo patentima, zaštićenim dizajnom i žigom, odnosno logom – objašnjava Rogale. Patentna zaštita u Hrvatskoj već je u cijelosti gotova. Imaju priznate patente i njihove isprave za Odjevni predmet s adaptivnim mikroklimatskim stanjima i Univerzalnu rebrastu kontinuirano podesivu termoizolacijsku komoru. Zbog skupoće patentne zaštite u svijetu, tumači voditelj projekta, objedinili su dva svoja tehnička rješenja u jednu međunarodnu prijavu patenta Controllable Ribbed Thermoinsulative Chamber of Continually Adjustable Thickness And Its Application (WO2009115851) koja je sada u postupku ispitivanja ispred Europskog patentnog ureda (EP2254439) i Patentnog ureda SADa (US2011004984) te očekuju uskoro prihvaćanje tih patenata. - Pri tome smo imali izvrsno razumijevanje, strukovnu i financijsku pomoć HIT-a. Na sličan ćemo način pri kraju razvoja zaštititi i naše spoznaje pri konstruiranju mjerne opreme s vrućom pločom i tehnička rješenja termalnog manekena – ističe Rogale.
Zaštićeno je više oblika dizajna vanjskog izgleda našeg inteligentnog odjevnog predmeta te dva logotipa koja predstavljaju inteligentnu odjeću. - Važno je istaknuti da je opisan razvoj inteligentne odjeće jedinstven, da smo prvi u svijetu po svojim idejama u tom području i da osim naših, nema drugih objavljenih radova. Naše prijave patenta i priznati patenti pokazuju visok stupanj novosti i inventivnosti primijenjene tehnologije te su stoga jedinstveni u svijetu u tom području. Baš to nam daje prednost pred svima drugima, a svi zajedno se nadamo da će se ubuduće u svjetskoj javnosti, nakon određenog vremena sazrijevanja, govoriti o prvoj i originalnoj školi u razvoju inteligentne odjeće u Hrvatskoj - kaže Rogale.
Izvor: EEN