Društvene znanosti

Muslimanske rodne vrijednosti su raznolikije nego što se često misli

Nika Beluhan

Rodne vrijednosti muslimana nisu ni približno ujednačene kao što se često sugerira. Islamska religioznost i vrijeme provedeno u Europi oblikuju poglede na rod, ali oblikuju različita rodna pitanja na različite načine, prema studiji Saskije Glas objavljenoj u časopisu Social Forces. Njezina istraživanja sugeriraju da trenutna integracijska politika ne pridonosi uvijek rješenjima.

Javne rasprave sugeriraju da se neki muslimani ne uspijevaju integrirati jer imaju zastarjele stavove o ulozi žena u društvu i obitelji – ideje koje su dijelom usađene njihovom islamskom vjerom. Prema ovom istraživanju, stvarnost je puno nijansiranija. "Rodne vrijednosti kao konstrukt ne mogu se definirati isključivo kao tradicionalne ili progresivne; postoji širok raspon stajališta koji se mijenja od pitanja do problema. Također postoji razlika u čimbenicima koji utječu na te stavove."

Aspekti rodne ravnopravnosti

Glas je u sklopu svog istraživanja analizirala podatke ankete o više od 4000 muslimanskih migranata iz cijele Europe. "Koristili smo njihove odgovore kako bismo identificirali tri aspekta rodne ravnopravnosti. Prvi se odnosio na javnu ravnopravnost spolova: je li program sveučilišne diplome jednako relevantan za muškarce i žene? I koje mogućnosti žene imaju u politici i na tržištu rada?"

"Također smo pogledali odgovore na pitanja o podjeli obiteljskih uloga: tko se brine o kućanstvu i djeci? Posljednji aspekt odnosio se na seksualnu slobodu: kako se ova skupina osjeća prema homoseksualnosti, pobačaju i seksu prije braka?"

Religioznost i vrijeme


"Muslimani koji dulje žive u Europi obično imaju progresivnije poglede na ravnopravnost spolova i spolnu slobodu. Čini se da su mlađe generacije spremnije prihvatiti te vrijednosti", objašnjava Glas. Čini se da stupanj islamske religioznosti također utječe na ove čimbenike. Oni koji redovito idu u džamiju i klanjaju se obično imaju konzervativnije poglede na obiteljske uloge i seksualnu slobodu.

"Zanimljivo je da stupanj religioznosti teško utječe na potporu javnoj ravnopravnosti. Zapravo, ova konzervativna skupina ima pozitivniji stav o važnosti obrazovanja za žene. U nekim aspektima, religioznost djeluje kao katalizator progresivnih pogleda."

Kada je u pitanju podjela uloga u obitelji, u igri je više čimbenika. Tradicionalne obiteljske uloge obično se održavaju bez obzira na to koliko dugo netko živi u Europi. Prema Glas, to je zato što se obiteljske uloge ne odnose samo na slobodu koja se daje ženama; također se radi o usađivanju vrijednosti djeci. "Ako oba roditelja rade puno radno vrijeme, percepcija je da je teže odgajati svoju djecu prema vrijednostima vaše manjinske skupine, dok prenošenje tih vrijednosti može biti izuzetno važno muslimanskim imigrantima."

Studija pokazuje da trenutne politike integracije možda nisu dovoljne. "Mnoge zemlje još uvijek pretpostavljaju da su svi koraci ka integraciji korisni. Vjeruju da što su migranti više obrazovani i što više novca zarađuju, lakše se integrirati u društvo i usvojiti druge stavove. Ali ova studija pokazuje da bezbroj drugih čimbenika pomaže u oblikovanju stajališta ove skupine. Nešto može koristiti jednom obliku emancipacije, a istodobno ograničiti drugi. Ako stvarno želite utjecati na promjenu, potrebna je nijansiranija politika."

Izvor: Phys.org

Možda će vas zanimati