Građani Hrvatske peru zube svaki peti dan, a četkicu mijenjaju kad se 'istroši'?
Do prije nekoliko mjeseci sam poznavala jednu osobu bez ijedne plombe na zubima, ali onda je i ta osoba objavila kako se pojavio prvi karijes. U Hrvatskoj je normalno imati jako puno zubi popravljenih, a još uvijek je i velik broj amalgamskih plombi. Kod socijalnih zubara se one postavljaju i danas, pogotovo na stražnje zube gdje je zagriz jači. No kako smo postali nacija s toliko popravljenih zubi?
Statistika kaže Hrvati peru zube svaki peti dan. Ne samo što su statistike pranja zuba sramotne, već i izbjegavamo stomatologe u širokom luku. Eto odgovora na pitanje iz uvoda. No kad perete zube imajte na umu kako se unošenjem hrane pH vrijednost se mijenja u kiselo. Zato mnogi stomatolozi preporučuju pranje tek nakon 30 minuta od konzumiranja hrane kako se ne bi uništio zaštiti sloj na zubima.
Osim pranja zubi, ne možemo se pohvaliti niti s navikom mijenjanja četkice za zube. Podatak da Hrvati troše tri i pol paste za zube i tek jednu četkicu na godinu ne mami osmijeh na lice. Četkicu građani Hrvatske, njih 49 posto mijenja približno svaka 2 do 3 mjeseca, a njih 51 posto, dakle većina, mijenja četkicu rjeđe, kad se primijeti da se "istrošila". Redovito češće mijenjanje četkice za zube više je primijećeno kod građana Istre /Primorja (63%), zatim kod žena (53%; muškarci 45%) te kod dobne skupine od 18 do 34 godine starosti – oko 63%, ali i onih s visokim obrazovanjem (oko 63%).
Istraživanje je proveo GFK, a prikazani podaci rezultat su istraživanja na reprezentativnom uzorku građana Hrvatske starijih od 15 godina (n= 1 000); u srpnju 2011.g. No istraživanje je provela i Plidenta na svojoj Facebook stranici Plidenta. Od 8. prosinca do 28. veljače 2012. na Plidentinom fan pageu 1140 ispitanika ispunilo je anketu o oralnoj higijeni. Gotovo svaki drugi ispitanik (47,8%) pere zube dvaput dnevno. Onih, koji zube peru tri puta dnevno ima manje (24,5%), kao i onih koji to rade samo jednom dnevno (15,8%) ili bez pravila (11,4%).
Kontrolne preglede je najbolje obavljati dva puta godišnje, što je prema odgovorima naveo i velik broj ispitanika (33,3%). Više puta u šest mjeseci posjete stomatologa vjerojatno oni ispitanici (17,8%) čije zdravlje zubi i usta zahtijeva pojačanu skrb, vjerojatno po procjeni stručnjaka. Nije dobro da posjeta stomatologu bude uvjetovana zdravstvenim poteškoćama.
Preventivne mjere (redovito pranje zubi) su zato važne u sprečavanju bolesti kako bi se što više smanjila potreba za restaurativnim liječenjem što je ujedno i najčešći razlog odlaska u stomatološku ordinaciju (24,4%). Velik broj ispitanika (20,5%) naveo je upalu zubnog mesa kao čestu pojavu. Takvo je stanje najčešće posljedica nedovoljne higijene i obilnih zubnih naslaga (navodi 8,7% ispitanika), nastanka zubnog kamenca, neliječene zubne bolesti, nepravilnog položaja zubi, loših ili dotrajalih ispuna i protetskih nadomjestaka, što oštećuje zubno meso.
Ispitanicima u anketi Plidente na Facebooku najvažnije je da zubna pasta štiti zube i desni (31,7% odgovora). Dobra zubna pasta treba sadržavati aktivne sastojke za stvaranje pjene koja može ući u prostore između zubi i tako pridonijeti odstranjenju ostataka hrane a ljekoviti sastojci tako mogu djelovati i na nedostupne površine. Popularne su multifunkcionalne paste (27,3% odgovora). Plidenta se trudi uvijek imati najbogatiji i najbolji sastav zubnih pasti.
Kako bismo nagradili one koji su došli do kraja članka i začinili ovaj promo tekst odlučili smo vam podijeliti pet paketa Plidenta. Svaki paket sadrži dvije paste za zube i dvije četkice. Ono što vi trebate učiniti je podijeliti ovaj tekst na Facebooku – gumb je ispod teksta: Pošalji na fejs. U komentaru te podijele treba napisati Portal @Znano.st i @Plidenta (da se označi fan stranica Znanost i fan stranica Plidenta) me nagrađuju. Dobitnike objavljujemo 20.12.2012. na portalu.