Sjever Crvenog mora mogao bi postati posljednje utočište ovih životinja
Koraljni grebeni jedni su od najraznovrsnijih ekosustava na Zemlji. Oni koji se nalaze u sjevernom Crvenom moru i Akapskom zaljevu razvili su i visoku otpornost na sve više temperature, koje su posljedica globalnog zatopljenja. Znanstvenici su sada procijenili kako bi ove regije mogle poslužiti kao utočište koraljnim grebena u eri klimatskih promjena.
No ipak, klimatske će promjene također prouzročiti raznolikije vremenske prilike, uključujući i periode ekstremnih hladnoća. Neki znanstvenici predviđaju da i sama regija Crvenog mora trenutno ulazi u fazu hlađenja. Stoga su istraživači sa Sveučilišta Bar-Ilan proveli eksperiment kojim su ispitivali utjecaj koji bi neobično hladna zima mogla imati na koralje iz Akapskog zaljeva.
U radu objavljenom u časopisu Peerj, pokazali su da bi čak i zima hladnija za 1°C od prosjeka prouzročila odgovor fiziološkog stresa sličan onome koji se događa koraljima pod toplinskim stresom. Ovi rezultati po prvi puta pokazuju koliko su blizu praga najniže temperature živjeli koralji u Akapskom zaljevu.
„Mnogo smo puta demonstrirali toleranciju ovih koralja na visoke temperature, a sada smo željeli testirati pretpostavku da ta izuzetna tolerancija s druge strane dolazi uz osjetljivost na hladnoću. I zaista, pokazalo se da izloženost periodima hladnoće vode uzrokuje fiziološki odgovor sličan izbjeljivanju“, objasnila je jedna od autorica istraživanja, Dr. Jessica Bellworthy.
Izbjeljivanje koralja dobro je poznati odgovor na povišene temperature vode, a predstavlja gubitak simbiotskih algi koje su normalno prisutne u tkivu koralja i osiguravaju im energiju. Bez te simbioze raste stopa odumiranja koralja. Izbjeljivanje koralja je vodeći uzrok opadanja broja koralja u svijetu. Iako se do sada mislilo da je ovo posljedica povišenih temperatura, sada se pokazalo da se izbjeljivanje može dogoditi i s nižim temperaturama.
No ipak, pokazalo se da koralji koji su se počeli izbjeljivati pod utjecajem snižene temperature nisu odumrli i oporavili su se jednom kada se temperatura vratila u normalu.
„Ovo je bilo važno otkriće jer sada znamo da se pojedini koralji koji su pretrpjeli zimski stres svejedno nisu izbijelili i na višim temperaturama“, zaključila je Bellworthy.
Izvor: Bar-Ilan University