Koliko se kapibare osjećaju udobno kada se kupaju u toplim izvorima
Kapibare, najveći glodavci na svijetu, shvaćaju da je lijepa, duga kupka jedna od ljepših stvari u životu. Iako su porijeklom iz Južne Amerike, ove zdepaste krznene kuglice nalaze se kako ljenčare u toplim izvorima u zoološkim vrtovima diljem Japana. Uz blaženstvo ispisano na licima ovih ljubaznih stvorenja, nema sumnje da kapibare uživaju u luksuzu dobre kupke.
No, istraživači u Japanu su upravo napravili korak dalje i znanstveno dokazali da su ta umiljata stvorenja zapravo prilično opuštena kada se kupaju – ali i da topli izvori čak poboljšavaju njihovu kožu.
Promatrajući devet kapibara u dobi od dvije do 12 godina, profesor zoologije Tohru Kimura sa Sveučilišta Yamaguchi i njegov učenik Kengo Inaka vodili su bilješke tijekom kupanja stvorenja. Životinje su se kupale 30 minuta svaki dan tijekom tri tjedna, u vodi koja je mjerila 35 stupnjeva Celzija, dok su istraživači mjerili koliko su glodavci izgledali "udobno".
"Vrlo je malo životinja koje zapravo izgledaju kao da uživaju u kupanju", rekao je Kimura za VICE World News, objašnjavajući zašto je upravo odabrao kapibare za istraživanje. Poluvodene kapibare često se nalaze u blizini vode, što je istraživačima olakšalo mjerenje kako su životinje reagirale na kupanje u toplim izvorima. S obzirom na to da ovi fantastični plivači potječu iz tople klime u Južnoj Americi, životinje se kupaju u toplim izvorima kako bi se zagrijale u zimskim mjesecima u Japanu.
Za mjerenje udobnosti ključni su bili izrazi lica kapibara. Nakon što su istraživači snimili stotine fotografija životinja, i ljeti i zimi, razvili su ljestvicu udobnosti podijeljenu u tri glavne kategorije: mirne na početku, umjereno udobne i vrlo udobne. Što su im uši bile razrogačenije i okrenute naprijed, stvorenja su se osjećala manje lagodno. Ako su im oči bile praktički zatvorene, a uši povučene unatrag, šireći u stranu, to je značilo da je kapibarama vrlo udobno.
Prema studiji, postojala je značajna razlika u tome koliko su kapibare izgledale da im je udobno prije i tijekom kupanja, što je vidljivo i po tome koliko su im oči bile otvorene. Tijekom namakanja, kapci stvorenja bi se mirno spustili, gotovo kao da spavaju. S druge strane, nije zabilježena značajna razlika u ušima kapibara, iako su se lagano širile prema van usred kupanja.
Istraživači su također izmjerili koliko je koža kapibara postala sjajnija i glatkija nakon kupanja. U japanskoj suhoj zimi, obično mekana ljetna koža kapibara je otvrdnula i postala je ljuskava. Kimura je također izmjerio sadržaj vlage u koži životinja pomoću njemačkog instrumenta Corneometer, koji pokazuje razinu hidratacije površinskih slojeva kože, te je otkrio da se sadržaj vlage smanjuje zimi.
Istraživači su primijetili da je 21 dan kupanja kapibarama dao blistav ten, usporediv s njihovom ljetnom kožom, zaključivši da topli izvori doista imaju dermatološke prednosti za glodavce. Znanstvenim dokazivanjem da kapibare uživaju u toplim izvorima i da imaju vlažnu kožu, Kimura želi pokazati koliko su ove prirodne kupke korisne za sve - uključujući ljude.
"Japan ima mnogo prekrasnih toplih izvora. Potrebno je više znanstvenih istraživanja o zdravstvenim prednostima takvih kupki, ali nadam se da će to potaknuti sve da koriste onsen kao način održavanja dobrog zdravlja i dugog života", rekao je.
Kimura planira proširiti opseg testiranja na ljude, ali je priznao da su kapibare daleko objektivniji znanstveni predmet. "One su tihe životinje i vrlo prijateljska stvorenja. Gotovo da mogu biti kao prijatelji", rekao je.
Izvor: Vice