Stanice mozga mogu se reorganizirati uslijed prekida u radu
Prošloga tjedna neuroznanost ostvarila je enormno otkriće koje je uvod u liječenje kognitivnih oštećenja ljudi uzrokovanih bolešću i starenjem. Naime, doktor Goeffrey Murphy i njegove kolege s Molekularnog i bihevioralnog neuroznanstvenog instituta Sveučilišta Michigan otkrili su da potiskivanjem sposobnosti razvoja novih stanica mišji mozak postaje 'plastičan' i tada kompenzira poremećaj preusmjeravanjem neuronskog funkcioniranja u nova područja.
Nakon zaustavljanja tijeka rasta ključnih moždanih stanica odraslih miševa istraživači su otkrili da strujni krugovi mozga nadoknađuju prekid omogućujući postojećim neuronima da postanu brži. Ti neuroni tada imaju i duži životni vijek nego kad mozak stalno gradi nove stanice. "Nevjerojatno je kako se mozak reorganizira na ovaj način. Trenutno nastojimo shvatiti kako sve to mozak postiže na molekularnoj razini, ali na neki način utješno je saznanje da sve ovo naš mozak prati za nas." kaže doktor Murphy.
Prijašnja istraživanja pokazala su da ograničavanjem diobe stanica u dijelu mišjeg mozga zvanog hipokampus korištenjem radijacije ili genetske manipulacije dolazi do smanjivanja funkcioniranja staničnih mehanizama važnih za formiranje pamćenja. "Ovom studijom istraživači su dokazali da je poremećaj pamćenja samo privremen i da je mozak miševa u roku od šest tjedana uspio kompenzirati prekid i povratiti 'plastičnost'". kaže doktor Parent, drugi koautor studije i istraživač pri VA Ann Arbor Healthcare System.
Rezultati također sugeriraju da rađanje novih stanica mozga kod odraslih osoba, a koje je ovaj eksperiment prekidao, zapravo ima jako važnu ulogu – toliko važnu da se cijeli sustav reorganizira kao odgovor na gubitak stvaranja novih stanica.