Zemljin vodeni ciklus se pojačava s atmosferskim zatopljenjem
Zabilježena je očita promjena u salinitetu svjetskih oceana što upućuje na ubrzanje u globalnim padalinama i ciklusu evaporacije.
U radu objavljenom danas u časopisu Science, australski znanstvenici iz Organizacije za znanstvena i industrijska istraživanja Commonwealtha (CSIRO) i znanstvenici iz Nacionalnog laboratorija Lawrence Livermore iz Kalifornije su izvijestili o promjenama uzoraka saliniteta u globalnom oceanu tijekom posljenjih 50 godina, označavajući jasnu identifikaciju klimatske promjene.
Vodeći autor, dr. Paul Durack, kaže da su gledajući promatrane promjene u salinitetu oceana i veze između saliniteta, oborina i evaporacije u klimatskim modelima determinirali da je vodeni ciklus ojačao za četiri posto od 1950. do 2000. Ovo je dvostruko više od predviđenog od strane sadašnje generacije globalnih klimatskih modela.
„Promjene saliniteta u oceanu potvrđuje da su se klima i globalni vodeni ciklus promijenili.“
„Ove promjene sugeriraju da su sušne regije postale još suše a regije s mnogo padalina još vlažnije kao odgovor na promatrano globalno zatopljenje,“ kaže dr. Durack, postdoktorski suradnik u Nacionalnom laboratoriju Lawrence Livermore.
S predviđenim porastom temperature za 3°C do kraja stoljeća, znanstvenici procjenjuju da je moguće 24 postotno ubrzanje vodenog ciklusa.
Znanstvenici su se mučili odrediti koherentne procjene promjena u vodenom ciklusu pomoću podataka baziranih na zemlji jer su površinska promatranja oborina i evaporacije rijetka. Međutim, prema timu, globalni oceani nude mnogo jasniju sliku.
„Ocean je bitan za klimu – ima zapremninu od 97 posto svjetske vode; prima 80 posto svih padalina i; apsorbira 90 posto povećanja Zemljine energije koje je povezano s prošlim atmosferskim zatopljenjem,“ kaže suautor, dr. Richard Matear iz CSIRO-vog Wealth from Oceans Flagship.
„Očekuje se da će zagrijavanje Zemljine površine i donjeg dijela atmosfere ojačati vodeni ciklus koji je uvelike viđen mogućnošću toplijeg zraka da zadržava i ponovno raspodijeli više vlage.“
On kaže da je intenziviranje poboljšanje u obrascima razmjene evaporacije i oborina i s oceanima koji zauzimaju 71 posto globalne površine, promjena je očita u obrascima saliniteta površine oceana.
U istraživanju, znanstvenici su kombinirali 50 godina promatrane promjene u salinitetu s promjenama modela globalne klime i otkrili „snažan dokaz intenziviranja globalnog vodenog ciklusa sa stopom od oko osam posto po stupnju površinskog zatopljenja,“ kaže dr. Durack.
Dr. Durack kaže da uzorci nisu ujednačeni, s regionalnim variranjima koje se slaže s mehanizmom 'bogati se bogate' gdje su vlažne regije vlažnije, a suhe suše.
On kaže da promjena u dostupnosti slatkih voda kao odgovor na promjenu klime predstavlja značajniji rizik ljudskim zajednicama i ekosistemima nego zatopljenje samo po sebi.
„Promjene u globalnom vodenom ciklusu i odgovarajuća preraspodjela padalina će utjecati na dostupnost, stabilnost, raspoloživost i upotrebu hrane,“ kaže dr. Durack.
Dr. Susan Wijffels, supredsjedateljica globalnog Agro projekta i koautorica istraživanja kaže da održavanje sadašnje skupine od otprilike 3 500 profilera je ključno za promatranje daljnjih promjena saliniteta gornjih oceana.
Rad je financirao Australski znanstveni program za klimatske promjene, zajednička inicijativa Odjela za klimatske promjene i štednju energije, Zavoda za meteorologiju i CSIRO-a. Dr. Durack je diplomirao na CSIRO-vom sveučilištu na Tasmanijskom kvantitativnom morskom znanstvenom programu i dobio je dodatnu pomoć od strane CSIRO-vog Wealth from Oceans Flagship. Američki odjel za energiju podupire rad napravljen u Nacionalnom laboratoriju Lawrence Livermore pod ugovorom DE-AC52-07NA27344.
Izvor: Csiro