Meteorit 'Križevci' - Pronađen prvi meteorit u Hrvatskoj u proteklih 60 godina
U Hrvatskoj je 20.02.2011. pronađen meteorit koji je u noći s 4. na 5. veljače pao na područje sjeveroistočno od Križevaca, objavljeno je danas na press konferenciji u organizaciji AD Križevci gdje je ispred Hrvatske meteorske mreže rezultate potrage iznio Korado Korlević, Željko Andreić i Damir Šegon te predsjednik Križevačke astronomske udruge 'Perzeidi' Ratko Matić.
"Možemo potvrditi kako je 20. veljače, točno na 60-u godišnjicu od zadnjega pronalaska meteorita na području Hrvatske (kod Dubrovnika, op.a.), pronađen meteorit težine 292 grama." rekao je za Znanost Korado Korlević, astronom i edukator iz Višnjana. Dodao je kako je meteorit nazvan meteorit "Križevci", a postoji mogućnost promjene imena ukoliko se pronađe još primjeraka iz ovoga pada.
Fragmentacija i deceleracija tog meteoroida je bila takva da se s 10 km/s zaustavio na 4 km/s u manje od jedne sekunde, poput udarca u zid. Orbita meteoroida je precizno definirana - pripada Apollo NEO objektima. "Dobro da je meteroid uopće i došao do nas. Imao je serije prolazaka i kod Venere i Marsa jer mu je inklinacija veoma mala." Komentirao je tijekom potrage za meteoritom Korado Korlević.
Nakon pronalaska meteorita prema onome što se vidjelo kroz oštećenu koru došlo se do zaključka da se radilo o nekom od kondrita (stjenovitih meteorita). Bio je jako higroskopičan i toliko nabubrio od vode koju je upio u dva tjedna od pada da je postojala čak i jedna moguća linija pucanja. Meteorit je tada stavljen u proces sušenja, lagano da se ne bi mrvio. Izvlačenjem desetaka grama vode, meteoritu je masa padala i zaustavila se na 292 grama. Korlević je na press konferenciji istaknuo kako još nije analiziran sastav svemirske tvari, ali da je zacijelo riječ o kamenom meteoritu. Dosad je pronađeno 292 grama svemirske tvari, a u križevačkom kraju je, po stručnim procjenama, razasuto još oko 2,5 kilograma.
Podsjetimo se, meteorit su kamere HMM-a opazile 5. veljače u 0.30 sati, na visini od 120 kilometara iznad Zemlje. Nebesko tijelo tada je putovalo brzinom od 18 km/s, a na visini od 60 km počela je njegova fragmentacija te se početnih 100 kilograma težine usitnilo. Brzina se usporavala pa je pao na zemlju pri brzini od 200 km/h. Na visini od 22 km prestao je svijetliti i ušao u mračni let brzine od 4 km/s.
Tjedan kasnije krenula je prva zajednička ekspedicija, sastavljena od članova Hrvatske meteorske mreže, nekoliko astronomskih društava iz Hrvatske i tek nekoliko dana prije toga osnovane Križevačke astronomske udruge Perzeidi. "Po prvi nam se put, nakon 1951. godine, ukazala prilika da na teritoriju Republike Hrvatske opet pronađemo meteorit." rekli su iz udruge Perzeidi. Nažalost, za ostalih desetak primjeraka nađenih za vrijeme potrage za koje se također smatralo pronađenim meteoritima se ispostavilo kako to ipak nisu.
Osnovni brojčani podaci o meteoritu:
• Prema Zemlji se kretala kamena gromada mase oko 90 kg, brzinom od 19,1 km/s ili
68760 km/h;
• HMM kamere su prvi bljesak zabilježile na visini od 90.4 km, iznad Vrbovca;
• Nakon udara o atmosferu počelo je naglo kočenje do brzine od 4,5 km/s ili 16 200
km/h uz je seriju bljeskova i eksplozija;
• Naglo hlađenje meteorita započinje na visini od 21.9 km iznad Križevaca gdje
prestaje svijetliti;
• 20 seizmičkih stanica bilježi "potres u zraku" (Slovenija, Mađarska, Češka, ...);
• 20.02.1951. posljednji do sada pronađen meteorit na teritoriju Hrvatske - meteor
"Molunat" (Dubrovnik);
• 20.02.2011. na dan točno nakon 60 godina, pronađen je meteorit "Križevci"!
• Najbolje je događaj snimila HMM kamera iz Valpova s udaljenosti od 150 km;
• "Kamena kiša " zasula je područje istočno od grada Križevaca. Na Zemlju je palo na
stotine komadića, ukupno približno 3 kg meteoritskog materijala;
• Dosad je pronađen jedan komad mase 292 grama;
• Za rekonstrukciju događaja potrebno je pronaći još dijelova (fragmenata);
• Križevačka astronomska udruga "Perzeidi" nastavlja potragu;
• Mole se građani za pomoć u traganju!
• Nalaznik dobiva priznanje (nagradu)
Pogledajte više slika u galeriji iznad članka.