Korištenje bežičnog sustava na laptopu oštećuje spermije
Prema rezultatima najnovijih istraživanja, računala spojena na Internet putem bežične tehnologije, ako su smještena u blizini muških reproduktivnih organa negativno utječu na plodnost muškaraca jer umanjuje kvalitetu spermija.
Znanstvenici su postavili uzorke sperme ispod laptopa bežično priključenog na Internet, te su na istima zabilježena veća oštećenja nego na onima koje su postavili na nešto veću udaljenost od računala. Spermiji koji su bili izloženi blizu bežično umreženog računala su nakon nekog vremena zabilježili slabiju sposobnost plivanja kao i ireverzibilne promjene genetskog koda.
Kako je objavljeno u ovomjesečnom broju revije Plodnost i neplodnost, znanstvenici objašnjavaju da elektromagnetska radijacija koju emitiraju uređaji za bežična umrežavanja značajno oštećuje spermije. No pridodali su da su istraživanja provedena u umjetnom okruženju, kako se muškarci ne bi prerano uspaničili. Ali ipak, studija je pokazala da je čak četvrtina uzorka sperme koju su znanstvenici postavili neposredno pored računala nakon samo nekoliko sati postala potpuno beživotna.
Usporedbe radi, uzorci sperme koji su bili postavljeni na jednakoj sobnoj temperaturi, no na većoj udaljenosti od računala su zabilježili manja odstupanja u pokretljivosti kao i znatno manje oštećenje DNA strukture. Međutim, kod uzoraka spermija koji su bili postavljeni neposredno ispod računala koje nije bilo umreženo pomoći wi fi tehnologije nisu zabilježena nikakva oštećenja.
Voditelj studije dr. Conrado Avendano s Argentinskog instituta za reproduktivnu medicinu govori: ''Naša studija je pokazala da bežično umrežena računala smještena u blizini muških reproduktivnih organa mogu uvelike smanjiti kvalitetu sperme. No trenutno nismo u mogućnosti odgovoriti na pitanje utječu li baš sva računala koja koriste bežičnu tehnologiju negativno na muške spolne stanice, te koji sve čimbenici određuju stupanj oštećenja.''
Rezultati novijih studija se razlikuju od prethodnih iz razloga što su razmatranja o potencijalnoj neplodnosti i računala sada i fokusirana na samu količinu topline koju uređaji emitiraju.
U posljednjoj studiji, prikupljeni su uzorci sperme od 29 zdravih muškaraca u dobi od 26 do 45 godina. Uzorci svakog davatelja su podijeljeni u dvije epruvete: jedna je bila postavljena neposredno pored računala s wi fi tehnologijom, a druga bi bila na većoj udaljenosti. Ustanovljeno je da se 25 % od uzoraka smještenih pored računala prestalo kretati, a u 9% je zabilježeno oštećenje DNA koda; kod uzoraka koju su bili na većoj udaljenosti od računala samo 14% je izgubilo mobilnost, a kod 3% je genetski kod oštećen.
No dr. Avendano ističe da se takvi rezultati ne moraju nužno manifestirati u realnom okružju korisnika, ali ipak potiče nastavak istraživanja u tom smjeru.
Zanimljivo je i spomenuti nedavnu urološku studiju koja opisuje postupak pri komu kada muškarac sjedi za računalom potičući ravnotežu pomoću svojih koljena, on doprinosi povećanju temperature svog genitalnog područja, što na određenoj razini rezultira oštećenjem dijela spermija.
Integracijom različitih metoda ispitivanja i poticanjem istraživanja elektromagnetskih zračenja bežične tehnologije u budućnosti ćemo zasigurno imati više odgovora na ponuđena pitanja.
Izvor: Telegraph