Hrvatska i znanost

Filip Šklebar iz Bjelovara pobjednik učeničke smotre Mireo Eureka

A.I.

U okviru smotre znanstveno-tehnološkog stvaralaštva hrvatski srednjoškolci imali su priliku slušati predavanje Dr. Tomislava Domazeta-Loše.

Pobjednik  ovogodišnje Mireo Eureke, multidisciplinarne smotre znanstvenog stvaralaštva hrvatskih srednjoškolaca, je Filip Šklebar iz Bjelovara s radom „Efikasnost žarulje u ovisnosti o naponu“ izrađenim pod mentorstvom Dragana Matkovića.

„Radio sam prema osjećaju, ono što sam mislio da je najbolje. Na radu sam radio godinu dana uz minimalne intervencije mentora, a ideju za rad sam pronašao na jednoj inozemnoj smotri gdje se mladima zadaju problemi koje onda treba riješiti. Maturant sam pa više neću sudjelovati na Eureki, ali nadam se upisati FER i tamo nastaviti svoj znanstveni rad.“ izjavio je Filip Šklebar, pobjednik smotre.

U konkurenciji 10 finalista iz cijele Hrvatske drugo mjesto pripalo je Domagoju Šegreguru s radom „Ribe kao biopokazatelji onečišćenja rijeke Drave", dok je treći bio Ivan Hrabar s radom „Moderna replika Hertzovih eksperimenata u nastavi fizike". Eureku već sedmu godinu za redom organizira Znanstveno-edukacijski centar Višnjan, ove godine u suradnji s generalnim sponzorom Mireo d.d.

Deset najboljih ovoga je vikenda na završnom natjecanju u hotelu Aristos  poster i usmenom prezentacijom predstavilo žiriju svoje radove iz raznih područja te interakcija prirodnih i društvenih znanosti i tehnologije. Odluku o pobjedniku Mireo Eureke donijeli su članovi stručnog žirija pod predsjedanjem Saše Zelenike, predstojnika Centra za mikro i nano znanosti i tehnologije Sveučilišta u Rijeci. Kriteriji za odabir najboljeg rada bili su poštivanje znanstvene metode, originalnost pristupa, grafički prikaz te interpretacija rezultata.

„Radovi su dobri što ne znači da sljedeće godine neće biti još bolji. No kvaliteta nije upitna, ovim radovima su učenici već praktički riješili svoj diplomski rad, samo sad trebaju upisati fakultet.“ slikovito je objasnio Korado Korlević, voditelj Znanstveno-edukacijskog centra Višnjan i dodao „Imali smo sreće dobiti za predavanje znanstvenika Dr. Tomislava Domazet-Lošu koji je ovih dana u središtu medijske pažnje radi svog rada iz područja genetike.“

Naime, budući znanstvenici su u subotu imali priliku poslušati predavanje „ Istraživanja u evolucijskoj genetici." dr. Tomislava Domazeta-Loše, hrvatskog genetičara, zaposlenog na Institutu Ruđer Bošković.  Podsjetimo se, kroz sintezu rezultata u genetici u zadnjih desetak godina, kao i na osnovi vlastitih istraživanja, autor u preglednom radu objavljenom u Nature Reviews Genetics (IF=32,7) pokazuje da je de novo nastanak gena iz nekodirajućih dijelova genoma važan evolucijski mehanizam.

„Smatram da je najbolja formula za pronalazak osobnog interesa u znanosti biti u znanstvenom okolišu jer je potrebna kritična masa znanstvenika za napredak odnosno treba se okružiti boljim ljudima da se može učiti i napredovati.“ rekao je Domazet-Lošo i istaknuo „Treba se impresionirati ljudima, a ne stvarima. Najveći problem u znanosti  je pronaći kvalitetne studente, ali znajte  vrednuje se inicijativa, hrabrost i motivacija,  dok znanje kao takvo dolazi kasnije.“ poručio je Domazet-Lošo učenicima u sklopu svog gostovanja.

Mireo Eureka prati trendove multidisciplinarnosti sličnih smotri u Europi i svijetu, a njen generalni sponzor je Mireo d.d., tvrtka okrenuta novim tehnologijama i inovacijama.

„Vjerujemo da je stalno i sustavno djelovanje na motiviranju učenika da budu kreativni i inovativni od ključne važnosti za društvenu zajednicu. Iz vlastitog iskustva znamo da su kreativnost i inovativnost nužan preduvjet tržišnog uspjeha. Izuzetno smo počašćeni biti u prilici surađivati na ovom sjajnom projektu – hvala gospodinu Korleviću.“ poručili su iz tvrtke Mireo d.d.

0

Možda će vas zanimati