Po prvi put je snimljena kornjača koja lovi plijen
Istraživači su po prvi put snimili divovsku kornjaču koja se polako približava plijenu, u namjeri da ga ubije. Ovaj susret između divovske kornjače i njenog ptičjeg plijena jeziv je za gledati, ali ovo je prvi put da vidimo divovsku kornjaču u "lovu".
"Nisam mogao vjerovati što vidim. Bilo je užasno i nevjerojatno u isto vrijeme", kaže biolog Justin Gerlach sa Sveučilišta Cambridge. Snimka, snimljena na otoku Frégate u arhipelagu Sejšeli, prikazuje ženku divovske kornjače koja polako progoni mladunče ptice Anous tenuirostris koje ne leti.
U novoj studiji koja opisuje susret - za koji se kaže da je "prvo dokumentirano opažanje kornjače koja namjerno napada i konzumira drugu životinju" - istraživači ukazuju da je lov trajao ukupno sedam minuta. Videozapis koji je snimila Anna Zora, zamjenica upravitelja za očuvanje i održivost Fondacije Frégate Island traje kratko, ali dovoljan je da se nedvosmisleno prikaže namjeran, proračunat napad kornjače.
"Ovo je bilo vrlo, vrlo čudno i potpuno drugačije od uobičajenog ponašanja kornjače", kaže Gerlach i dodaje da su ovakve kornjače prvenstveno biljojedi, no istraživači ističu da je bilo anegdotskih izvještaja o kornjačama koje su gnječile rakove ili o biljojedima koji su jeli ptice ili konzumirale strvine. Bez obzira na to, prethodne studije nikada nisu pronašle nikakve stvarne dokaze o lovu.
"Ranije je uvijek bilo nemoguće reći je li kornjača izravno ubila životinju", kaže Gerlach, no nova snimka dokazuje upravo suprotno. Ono što ostaje nepoznato je koliko se često takve stvari događaju. Prema istraživačima, postoje znakovi da bi to moglo biti mnogo češće nego što smo znali, barem među populacijom kornjača na otoku Frégate.
"Izravni pristup ptiću na trupcu sugerira da je kornjača imala iskustvo uhvatiti ga u takvoj situaciji", pišu istraživači u svom radu. "To ukazuje na to da ova vrsta interakcije nije rijetka. Promatranje drugih kornjača koje love i konzumiraju ptice ukazuje na to da je ovo ponašanje usvojilo nekoliko pojedinaca."
Izvor: Current Biology