Biljke i životinje

U Australiji se u oceanu mogu sresti penis crvi

N.B.

Australski oceani dom su zapanjujućeg niza biološke raznolikosti - kitova, dupina, dugonga i mnogih drugih. No nisu sve komponente australskog morskog života karizmatična vrsta životinja koja se može uključiti u turističku promociju, dokumentarni film ili kampanju očuvanja prirode. Echiurani ili zvjezdani jedna su od takvih životinja, a također se nazivaju i "penis-crvi".

Iako ne postoje nikakve udruge niti fondacije koje se bave spašavanjem ove vrste, ovi su beskralježnjaci zasigurno su vrijedni vašeg vremena kao sastavni i fascinantni članovi australskih morskih ekosustava. Taksonomisti su zvjezdane godinama klasificirali na različite načine, uključujući i kao svoju vlastitu skupinu jedinstvenih životinja. Danas se smatraju skupinom anelidnih crva koji su izgubili segmentaciju.

Postoji neizvjesnost oko točnog broja vrsta, ali procjena je 236, a najveće vrste echiurana dosežu duljinu od preko dva metra. Imaju mišićavo tijelo u obliku kobasice i prednji kraj (ili jezik) koji se može rastegnuti, a tijelo se kreće valom poput kontrakcija.

Većina echiurana živi u morskom pijesku i blatu u dugim rupama u obliku slova U, ali neke vrste također žive između stijena. Rasprostranjeni su i žive do 6000 metara duboko u oceanu pa sve do morske obale, diljem svijeta.

Na primjer, jedna vrsta ovih bića, Ochetostoma australiense, uobičajen je prizor uz pješčane ili blatne obale Queenslanda i Novog Južnog Walesa, gdje izlazi iz svoje rupe radi sakupljanja i trošenja organskih tvari. A njihove aktivnosti hranjenja su nešto na što treba obratiti pažnju jer na površini tvore zvjezdast uzorak koji se proteže od otvora njihove rupe.

Kod druge vrste, Bonella viridis, postoji izrazita razlika između mužjaka i ženki - ženke su velike, dugačke oko 15 centimetara, a mužjaci su sićušni, između 1 i 3 milimetra. Većina ličinki spolno je nediferencirana, a spol im se formira ovisno o tome tko je u blizini - ličinke se pretvaraju u patuljaste mužjake kada su izložene ženkama, a u ženke kada nema drugih ženki. Također, mužjaci funkcioniraju samo kao gonada i za sve svoje potrebe ovise o ženkama.

Echiurani obavljaju niz važnih ekoloških funkcija u morskom okolišu. Poznati su kao "inženjeri ekosustava" - organizmi koji izravno ili neizravno kontroliraju dostupnost resursa, poput hrane i skloništa, drugim vrstama. To čine uglavnom promjenom fizičkih karakteristika staništa, na primjer stvaranjem i održavanjem jazbina, što može koristiti drugim vrstama.

Oni također imaju razne simbiotske životinje, uključujući rakove i školjkaše, nastanjene u njihovim jazbinama. To znači da obje životinje imaju uzajamno koristan odnos. Uz to, korisni su i za ljude - njihove navike kopanja i hranjenja prozračuju i prerađuju sedimente. Na primjer, uz kalifornijsku obalu, znanstvenici su primijetili kako su ove aktivnosti smanjile utjecaj otpadnih voda na morsko dno.

I oni su važan dio prehrane riba, uključujući dubokomorske morske pse, poput goniča, i vrste komercijalnog značaja, poput Aljaske ploče. Njima se hrane i neki sisavci, poput pacifičkog morža u Beringovom moru i južne morske vidre. I mnogi ih ljudi jedu u istočnoj i jugoistočnoj Aziji, gdje se sjeckaju i jedu sirovi - oni navodno imaju blago slani okus sa slatkim podtonom.

U Australiji se vrlo malo zna o biologiji i ekološkoj ulozi faune echiurana. Znanstvenici ne razumiju dinamiku populacije čak ni velikih i relativno uobičajenih vrsta echiurana, te ljudske procese koji im prijete. S obzirom na njihovu ulogu inženjera ekosustava, utjecaji na populaciju echiurana mogu se prenijeti na druge komponente faune morskog dna, ugrožavajući čitave ekosustave.

Izvor: Phys Org

0

Možda će vas zanimati