Svemir i vrijeme

Helikopter Ingenuity uspješno odradio povijesni prvi let na drugom planetu

L.B., A.I.

NASA-in mali helikopter Ingenuity uspješno je letio na Marsu. Ovaj je, naizgled jednostavan i dosadan, pothvat s nestrpljenjem promatrao cijeli svijet, a uspjeh Ingenuityja označio je novu eru razvoja međuplanetarne tehnologije.

Ingenuity je letio 30 sekundi prije nego što se ponovo spustio na površinu Crvenog planeta. S obzirom na to da je ovo bio prvi let na drugom planetu, tim zadužen za ovu letjelicu u nju je ugradio mali simbol koji im je trebao donijeti sreću. Naime, inženjeri su u njega stavili mali djelić originalnog aviona braće Wright – prve letjelice koja je uspješno poletjela na Zemlji.

Tim je najprije primio aritmetičke podatke koji su im potvrdili da se let zaista odvio, a nakon toga su na Zemlju počele stizati fotografije i video materijali koje je snimio Ingenuity.

“Sada možemo reći da su ljudska bića upravljala letjelicom na drugom planetu”, rekla je MiMi Aung, menadžerica na projektu Ingenuity.

Ovako je izgledao prvi let: oštrice rotor počele su se vrtjeti na 2 537 okretaja u minuti, a nakon što je računalo letjelice potvrdilo da je sve u redu oštrice su se počele usmjeravati pod kut koji bi im omogućio podizanje u rijetkoj atmosferi Marsa. Ingenuityu je zatim trebalo šest sekundi da se podigne do željene visine od 3 metra.

U sljedećih mjesec dana poduhvati Ingenuityja postat će sve kompliciraniji. Tim će pokušati upravljati letjelicom na većim udaljenostima i visinama, a osim ravno putanjom trebala bi letjeti u svim smjerovima.

Iako ogroman uspjeh, Ingenuityjev let ostaje samo tehnološka demonstracija, odnosno pokazatelj onoga što je trenutno moguće. Buduće bi misije na druge planete trebale imati svoje robotske letjelice koje će biti tehnološki naprednije i opremljenije za istraživanje.

Helikopter teži 1.8 kilograma, ima solarni pogon i sam se puni. Ima sustav bežične komunikacije, a noževi mu se okreću oko 2 400 okretaja u minuti. Opremljen je računalima, navigacijskim senzorima i ima dvije kamere (jednu u boji i jednu crno-bijelu).

Nakon primanja naredbi sa Zemlje dostavljenih kroz rover, svaki probni let izvodi se bez naredbi s kontrolora leta u stvarnom vremenu. Inženjeri će letjeti helikopterom ne više od oko 90 sekundi na svakom probnom letu. Helikopter će svaki let započeti s uzletišta veličine 10 x 10 i završiti natrag na tom uzletištu. Helikopter će letjeti na nadmorskoj visini 3-5 metara i putovati čak 50 metara prema dolje i natrag do početnog područja.

Krater Jezero na Marsu gdje trenutno borave Ingenuity i Perseverance, dobio je ime po zemaljskom selu Jezero u Bosni i Hercegovini.

Izvor: IFL Science, NASA

0

Možda će vas zanimati