Društvene znanosti

Svjetski je dan vegetarijanstva i što s tim?

Portal Znanost

Prvi listopada obilježava se u cijelome svijetu od 1977. godine kao Svjetski dan vegetarijanstva.

Znanstvenici su još prije nekoliko godina iznijeli alarmantno upozorenje da će se u idućih 40 godina stanovnici Zemlje morati odreći namirnica životinjskog podrijetla žele li izbjeći katastrofalne nestašice hrane i vode, kao posljedicu goleme nepotrebne potrošnje i iskorištavanja vode i tla te zagađenja i globalnog zagrijavanja.

Osim što je održiva, prehrana temeljena na namirnicama biljnog podrijetla zdrava je i ukusna. Riječ vegetarijanstvo proizlazi iz latinske riječi vegetus, što znači zdrav, svjež i pun života, ili homo vegetus, što pak znači tjelesno i mentalno zdrava osoba. Izvorno značenje riječi ukazuje na uravnotežen filozofski smisao za život, a ne samo na prehranu koja se sastoji od voća i povrća.

Prvo vegetarijansko društvo osnovano je 1847. godine, no samo vegetarijanstvo postoji gotovo otkad postoji i čovjek. Mnoge poznate osobe, poput Pitagore, Leonarda da Vincija i Einsteina, bile su vegetarijanci.

Što bi se dogodilo kada bi svi ljudi na svijetu postali vegetarijanci?

Velikoj popularnosti vegetarijanstva svakako idu u prilog i rezultati istraživanja koji potvrđuju da su vegetarijanci, a još više vegani, u prosjeku zdraviji, vitalniji i dugovječniji.

Usto, danas, kada se na farmama radi ljudske prehrane muči i ubija više od 60 milijarda životinja godišnje, a ekološke posljedice uzgoja životinja prijete globalnom katastrofom, nužno je da se svi zamislimo nad patnjama osjećajnih bića i krenemo u stvaranje boljega svijeta za sve životinjske vrste, uključujući čovjeka.

Dobar datum za početak je upravo 1. listopada 2015.

Recepte potražite na webu Zeleni ponedjeljak.

0

Možda će vas zanimati