Hrvatska i znanost

Promatranje Perzeida na zvjezdarnici Tičan

Portal Znanost

Zbog ogromnog interesa i nastavka tradicije u noći 12.-13. kolovoza, s početkom u 21:00 sati, organizirati će se, kod nove zvjezdarnice na Tičanu prigodno predavanje, a nakon toga promatranje meteorskog potoka Perzeida.

Moći ćete vidjeti do 80 zvijezda padalica u jednom satu i to najbolje u srijedu navečer 12. kolovoza 2015. Ako upitate promatrače neba koja im je najdraža kiša meteora, velika je vjerojatnost da će većina reći da su to Perzeidi.

Ovogodišnja kiša meteora ima sve: nudi veliki broj meteora godinu za godinom, prikazuje veći broj svijetlih meteora, događa se u kolovozu kada je većina ljudi na godišnjem odmoru i događa se obično kada je vrijeme lijepo, a noćne temperature ugodne sjeverno od ekvatora. Niti jedna druga kiša ne može to pokazati.

Kako se u medijima dalo svašta pročitati ovih dana o ulasku Zemlje u taj oblak svemirske prašine, biti će to i prilika za se upoznati s pravom pričom i osobno se uvjeriti kako izgleda ulazak "pahuljice" (meteoridske čestice) u zemljinu atmosferu s brzinom od 58 km u sekundi.

Za one koji još nikad nisu promatrali planet Saturn teleskopom, postaviti ce se poseban teleskop, pa će postojati i ta mogućnost promatranja.

Kako opažati Perzeide?

Za opažače iz znatiželje najbolje vrijeme za opažanje Perzeida je 12./13. Nakon 24:00 radijant će već biti dovoljno visoko te će učestalost pojavljivanja meteora biti dovoljno brojna za uživanje u čarima zvijezda. Pored Perzeida u to je vrijeme aktivno još nekoliko meteorskih rojeva (sjeverni i južni Aquaridi, Capricornidi) te i oni pridonose spektaklu na nebu.

Osnovno pravilo kod astronomskih opažanja, pa tako i opažanja meteora, je – naoružati se strpljenjem – vrlo se često događa da nekoliko minuta “nema ništa” a onda se u svega par sekundi pojavi nekoliko sjajnih meteora!

Za opažanje meteora nije vam potrebno nikakvo optičko pomagalo – dovoljne su samo Vaše oči! Za početak potrebno je otići izvan područja koja su kontaminirana svjetlosnim zagađenjem, ili u najmanju ruku barem izvan područja direktne vidljivosti žarulja iz armatura javne i druge rasvjete. Najpovoljniji položaj za opažanje je ležeći.

Činjenice:

• čestice prašine koje stvaraju Perzeide su nastale u kometu poznatom kao 109P/Swift-Tuttle. Ovaj objekt kruži oko Sunca svakih 130 godina; zadnji put se vratio u unutrašnji solarni sustav 1992.
• Iako se brzina od 59km/s čini velika, Perzeidi nisu najbrži meteori u godini. Na prvom mjestu su Leonidi u studenom, koji ulete u našu atmosferu brzinom od 71 km/s.
• Iako većina meteora nestane visoko u Zemljinoj atmosferi, na visini od 85 i 115 km, nekoliko većih čestica preživi do 20 km od površine. One obično proizvedu vatrene kugle koje sjaje kao, ili čak više, od Venere.

Ulaz na Tičan je slobodan, a svi zainteresirani su dobrodošli, javlja Korado Korlević iz zvjezdarnice.

0

Možda će vas zanimati