Društvene znanosti

Odrastanje u siromaštvu ima štetne učinke na mozak

Portal Znanost

Alarmantan postotak od 22% djece u SAD-u živi u siromaštvu što ima dugotrajne negativne posljedice na razvoj mozga, emocionalno zdravlje i akademski uspjeh. Sada postoji još više čvrstih dokaza koji upućuju kako odrastanje u siromaštvu ima štetne učinke na mozak.

Važnost ranih intervencija

U popratnom uvodniku, dječji psihijatar Joan L. Luby, doktorica medicine na Washington University School of Medicine u St. Louisu, piše kako „intervencije u ranom djetinjstvu za podršku njegujućeg okruženja za ovu djecu sada mora postati glavni zdravstveno javni prioritet za dobrobit svih nas.“

Negativni učinci siromaštva na dijete

U svojem istraživanju koje je obuhvaćalo mladu djecu koja žive u siromaštvu, Luby i njezini kolege, identificirali su promjene u arhitekturi mozga koje mogu dovesti do doživotnih problema s depresijom, učenjem, te ograničenja u načinima suočavanja sa stresom.

Njegujući roditeljski stil odgoja pruža doživotnu korist za djecu

Međutim, njezin rad također pokazuje kako roditelji koji imaju njegujući roditeljski stil mogu nadoknaditi neke negativne posljedice na anatomiji mozga koji je uočljiv kod siromašne djece. Ovi rezultati pokazuju kako je učenje njegujući roditeljskih vještina – posebice onima koji žive ispod linije siromaštva—može pružati doživotnu korist za djecu.

„Naše istraživanje pokazuje kako na utjecaj siromaštva na mozak u razvoju, posebice u hipokampusu, jako utječe i odgoj i životni stres kojeg doživljavaju djeca,“ kaže Luby, profesorica Samuel & Mae S. Ludwig of Child Psychiatry i direktorica Washington University's Early Emotional Development Program-a.

Istraživanje u JAMA Pediatrics, provedeno od skupine istraživača s University of Wisconsin-Madison, otkriva kako su djeca iz obitelji s niskim primanjima imala nepravilan razvoj mozga i niže rezultate na standardiziranim testovima, s procijenjenim 20 postotnim jazom u ostvarivanju uspjeha što se objašnjava razvojnim pomacima u frontalnim i sljepoočnim režnjevima mozga.

Izvedivo rješenje postoji!

„U razvojnoj znanosti i medicini nije čest slučaj da uzrok i rješenje javnozdravstvenog problema postane tako jasno rasvijetljen,“ piše Luby u uvodniku. „Još je manje učestalo da su rješenja izvediva, troškovno-učinkovita i nadohvat ruke.“

Na temelju ovog novog istraživanja i već poznatih informacija o štetnom utjecaju siromaštva na razvoj djetetovog mozga, kao i o pozitivnom utjecaju njegujućeg odgoja tijekom ranog djetinjstva, „imamo rijetku kartu za očuvanje i održavanje najvažnijeg nasljeđa našeg društva, mozgova u razvoju,“ piše Luby. „Ova nepobitna struktura dokaza, kada se uzme cjelovito, djelotvorna je i za javnu politiku.“

Izvor: ScienceDaily

0

Možda će vas zanimati