Svemir i vrijeme

Drevni solarni sustav skriva planete veličine Zemlje

Nataša Ciganović

Međunarodni tim astronoma otkrio je zvijezdu poput našeg Sunca oko koje kruže planeti i koja datira još od postanka Galaksije.

To je najstarija zvijezda ikada otkrivena. Stara je 11,2 milijarde godina i oko nje kruže planeti veličine Zemlje. To nam pokazuje da su se takvi planeti formirali kroz povijest svemira.

Otkriće, za koje možemo zahvaliti znanstvenoj suradnji između Sveučilišta u Birminghamu i Sveučilišta u Sydneyju, objavljeno je 28. siječnja (AEDT) u časopisu Astrophysical Journal, za što su upotrijebljene snimke NASA-inog satelita Kepler.

Oko zvijezde nazvana Kepler-444 kruži pet planeta manjih od Zemlje, čije veličine variraju između onih Merkura i Venere.

„Nikada nismo vidjeli nešto slično - to je jako stara zvijezda, a veliki broj malih planeta koji kruže oko nje čine ju vrlo posebnom," rekao je dr. Daniel Huber sa Škole fizike sa Sveučilišta i jedan od autora studije.

„Izvanredno je što se takav drevni sustav s planetima veličine Zemlje formirao dok je svemir još bio u svojim začecima, na petini svoje sadašnje starosti. Sustav Kepler-444, dva i pol je puta stariji od našeg solarnog sustava, koji je star samo 4,5 milijarde godina. „To nam govori da su se planeti te veličine formirali tijekom povijesti svemira i sada smo u puno boljem položaju da razumijemo kada se to točno počelo događati."

Dr. Tiago Campante, voditelj istraživanja sa Sveučilišta u Birminghamu rekao je „Sada znamo da su se planeti veličine Zemlje formirali tijekom 13,8 milijardi godina povijesti svemira, što nam može pružiti okvir za određivanje postojanja drevnog života u Galaksiji."

Zajedno s međunarodnim kolegama, sveučilišni astronomski tim odredio je starost zvijezde i planeta pomoću astroseizmologije. Takvim načinom mjere se oscilacije – prirodne rezonancije zvijezde prouzrokovane zvučnim valovima koji su zarobljeni u njoj.

Oni dovode do sićušnih promjena ili pulsova u sjaju zvijezde i omogućuju istraživačima da izmjere promjer, masu i starost zvijezde. Prisutnost i veličina planeta utvrđuje se pomoću zatamnjenja koje se pojavljuje kada planeti prolaze ispred zvijezde. Slabljenje intenziteta svijetlosti koje odašilje zvijezda omogućuje znanstvenicima da precizno izmjere veličine planeta u odnosu na veličinu zvijezde.

„Kada se astroseizmologija pojavila kao jedna od znanosti prije dva desetljeća mogli smo ju primijeniti samo na Sunce i nekolicinu sjajnih zvijezda, ali zahvaljujući Kepleru sada tu tehniku možemo primijeniti na doslovce tisuće zvijezda. Astroseizmologija nam omogućava da precizno izmjerimo radijus zvijezde Kepler-444 i njezinih planeta. Veličinu najmanjeg planeta u sustavu Kepler-444, koji je malo veći od Merkura, izmjerili smo na odstupanje od samo 100 km,", rekao je dr. Huber.

„Od početka je bilo jasno da smo otkrili nešto vrlo neobično jer smo imali pet planeta koji su kružili oko jako sjajne zvijezde – jedne od najsjajnijih koje je Kepler opazio. Odlično je što možemo koristiti astroseizmologiju kako bismo datirali zvijezdu i odredili koliko je stara.

„U slučaju Keplera-444, planeti obiđu svoju matičnu zvijezdu u samo 10 dana, što je manje od jedne desetine Zemljine udaljenosti od Sunca. Blizina matične zvijezde znači da su planeti nenastanjivi zbog nedostatka tekuće vode i visokih razina radijacije. Unatoč tomu, otkrića kao što je Kepler-444 pružaju važne informacije o tome postoje li planeti koji se doista mogu usporediti sa Zemljom. „Još smo jedan korak bliže pronalasku astronomskog svetog grala – planeta veličine Zemlje s jednogodišnjom orbitom oko zvijezde slične našem Suncu."

Izvor: USYD

0

Možda će vas zanimati