Uskoro dobivamo dom na Mjesecu
Tehnologija 3D printanja preobratit će Mjesec u prostor za život. Moglo bi to biti prvo ljudsko naselje na nekom drugom nebeskom tijelu. Kupole na napuhavanje bit će dom za četiri osobe, a prvi stanovnici očekuju se unutar sljedećih 40 godina. Gradnja jedne kuće trajala bi tri tjedna, a sve će odraditi roboti.
ESA na Mjesec namjerava poslati malu bazu s kupolom na napuhavanje i dva robotska 3D printera, koja se sastoje od dijela za prikupljanje materijala s površine Mjeseca (regolit), spremnika s materijalom za printanje i robotske ruke na kojoj se nalazi glava za printanje.
Zemlja vs. Mjesec
Zemlja ima atmosferu, koja ju štiti od Sunčeve radijacije, održava ravnotežu temperature i štiti nas od meteorita. Na Mjesecu toga nema. Stoga će roboti kupole na napuhavanje prekriti Mjesečevim tlom, kako bi stvorili sigurnu konstrukciju, koja će štititi od meteorita, gama zračenja i ogromnih promjena temperature. Imat će i zračnu komoru, za olakšavanje izlaska na površinu Mjeseca, a nalazit će se na južnom dijelu Mjeseca, na kojem vladaju najpovoljniji uvjeti.
Robotski 3D printeri
ESA udružila se s arhitektonskom tvrtkom Foster + Partners, u pokušaju da „pokrenu kotače" za trajno naseljavanje ljudi na Zemljinom prirodnom satelitu. Scott Hovland (ESA) rekao je: „3D printanje nudi veliki potencijal razvoja naselja na Mjesecu, uz reduciranu logistiku sa Zemlje." Teorija je da 90% materijala potrebnih za izgradnju konstrukcije već postoji na Mjesecu, tako da će se samo roboti i lagani dijelovi, poput materijala na napuhavanje i čvrstih priključaka morati prevesti sa Zemlje. Nekoliko dijelova koji će trebati biti napravljeni na Zemlji sklopit će se u cjevasti modul, kojeg svemirska raketa može transportirati.
Kako bi se osigurala snaga, a korištenje „tinte" svelo na minimum, ljuska je napravljena od šuplje stanične strukture, slične pjeni. Podsjeća na šuplje kosti ptica - osigurava dobru kombinaciju snage i težine. Xavier De Kestelier, Foster + Partners stručnjak za modeliranje, kaže: „U praksi se za projektiranje na područjima ekstremne klime na Zemlji iskorištavaju lokalni, održivi materijali. Izgradnja naselja na Mjesecu slijedi sličnu logiku."
Mjesečevo tlo pretvara se u „kašu" i raspršuje te formira čvrsti blok koji se koristi za izgradnju zidova, brzinom od dva metra na sat. Nova generacija trebala bi dostići 3,5 metra po satu, popunjavajući cijelu zgradu u tjedan dana.
3D „ispisi" grade se sloj po sloj. „Prvo smo morali pomiješati simulirani materijal s Mjeseca sa magnezijevim oksidom, što ga pretvara u „papir" kojim možemo printati," objasnio je Enrico Dini. „Zatim, za našu „tintu" primjenjujemo posebnu sol koja pretvara materijal u krutinu, poput kamena."
Sve ovo poslužilo bi kao prilika za novo istraživanje Mjeseca, ali i priprema za nastavak istraživanja Sunčevog sustava.
Izvor: Daily Mail