Slušanje tužnih pjesama - mučenje ili dobrobit?
Nitko ne želi biti tužan. Zašto onda toliko volimo slušati tužne pjesme? Zašto mučimo sami sebe? Iako paradoks, tužne pjesme nas privlače jer zapravo prizivanju sretne uspomene, a to je vrlo dobro za psihičko zdravlje, razjasnilo je novo istraživanje.
Zašto radije slušamo tužne pjesme kada postoji toliko veselih pjesama? Adelein hit „Someone like you" nije postala toliko popularna pjesma u mnogim zemljama svijeta samo zato što Adele ima odličan glas (naravno, nije ni odmoglo). Ima nas i koji smo Jeffa Buckleya stavili previše puta na repeat. Što to nije u redu s nama?
Znanstvenici sa „Slobodnog sveučilišta u Berlinu" (FU Berlin) odlučili su istražiti što je to toliko privlačno u melankoličnim melodijama analizirajući kako se osjećamo slušajući ih. Prikupili su podatke od 772 sudionika, 408 je iz Europe, a ostatak iz Azije i Sjeverne Amerike. Svaki je ispitanik morao odgovoriti na pitanja koliko često slušaju tužnu glazbu, koje su to situacije u kojima ih slušaju i kako se tada osjećaju.
Rezultati kažu da se javljaju razne složene emocije koje shvaćamo kao pozitivne, a to su nostalgija, smirenost, nježnost, a i potiču nas na razmišljanje. Nostalgija prevladava. Čak 76% ispitanika navelo je ovu emociju, a smirenost je na drugome mjestu sa 57,5%.
Što sve navedene emocije imaju zajedničko? Sve su to zdrave emocije koje na nas utječu pozitivno, a kod mnogih ih pobuđuje upravo glazba tužnih melodija. Liila Taruffi, jedna od znanstvenica, kaže: „Tuga koju izazove glazba nije samo estetska i apstraktna nagrada, već igra važnu ulogu i za našu dobrobit pružajući nam utjehu i kontrolu onih emocija koje nas čine nesretnima."
Velik je broj sudionika u istraživanju izjavilo da sluša tužnu glazbu kada se osjeća usamljeno ili nesretno, tako da bi ovo mogao biti i jedan od načina samopomoći.
Rezultati istraživanja su povezani sa prijašnjim istraživanjem o tužnoj glazbi koje kaže da se razine kemijskih sastavnica u našem mozgu mijenjaju i pomažu nam da svladamo tugu. David Huron, profesor glazbe na Sveučilištu u Ohiju objašnjava da tužna glazba povećava razinu hormona prolaktina u mozgu.
„Prolaktin je kemijski spoj koji nam pomaže da se osjećamo manje tužni jer se luči i tijekom osnovnih ljudskih aktivnosti kao što su jedenje, ovulacija ili dojenje i (možda najvažnije) tijekom spolnog odnosa", dodaje David Taylor Sloan. Dakle, melankolična glazba potiče lučenje onih spojeva koji će ublažiti naše neraspoloženje i tugu. Istraživanje pretpostavlja da tuga (i slušanje tužne glazbe) imaju evolucijski zapaženu dobrobit.
Izvor: Science Alert