Tehnologija i energija

Najnoviji pristup programiranju mogao bi pokrenuti 'zeleno' računalstvo

Andreas Varga

Računalni znanstvenik sa Sveučilišta Binghamton kojega zanima razvoj "zelenog" softvera dobitnik je najprestižnije nagrade za mlade istraživače, u organizaciji National Science Foundation.

Yu David Liu (na slici) primio je petogodišnju potporu u iznosu 448.641 USD od NSF-ova Faculty Early Career Development (CAREER) Program. Iznimno konkurentne donacije služe kao potpora mlađem sveučilišnom osoblju koje kroz pomna istraživanja, izvanredna akademska postignuća te integraciju obrazovanja i istraživanja upotpunjuje ulogu profesora-znanstvenika. Za sličan istraživački projekt Liu je također nedavno primio potporu u iznosu od 50,000 USD od Googlea.

Računala i elektronički uređaji, u rasponu od pametnih telefona do poslužitelja, troše sve više količine energije. U posljednjih nekoliko godina, računalni su znanstvenici razvili interes za reduciranje ovakve potrošnje, iako su u većini slučajeva uspjeli odgovoriti na izazov modificirajući hardver odnosno dijelom i operativne sustave. Liu planira uhvatiti se u koštac s problemom obzirom da programeri mogu stvoriti energetski efikasan softver. "Štednja energije polimorfna je djelatnost", navodi Liu, koji namjerava energetske parametre učiniti sastavnim dijelom programskog koda. Promjene na toj razini dopuštaju i potiču programere implementirati vlastite “zelene” projekte izravno u razvoj softvera.

"Štednja energije nerijetko se svodi na kompromis", govori Liu. "Ponekad ste spremni pokrenuti program u nižoj brzini kako bi baterija vašega mobitela trajala duže." Za takve postavke - često specifične po prirodu samih aplikacija - najbolje su rješenje programeri koji iscrpno poznaju automatizirane algoritme. "Suvremeni programi ne svode se na isključivo 50 linija koda", naglašava Liu. Često puta narastu na tisuće pa čak i milijune linija. Liu se nada da će krenuti s primjenom naprednih tehnologija programskog jezika poznatijim pod terminologijom "klasifikacijski sustavi" ne bi li dobio odgovor na pitanja poput: "Kakav bi bio uzorak potrošnje energije složenijih programa, obzirom na potrošačke navike vlastitih fragmenata?" te "Imaju li programeri sukobljene stavove o obrascima potrošnje energije vlastitog softvera?"

Energetski učinkovita rješenja na razini programskih jezika također uživaju visok stupanj neovisnosti pojedine platforme, što znači da mogu utjecati na niz usluga, od telefona do poslužitelja. "U doba kada se nove platforme uvode svake godine", pojašnjava Liu, "pristup neovisan od platforme koristan je obzirom je omniaplikativan." Njedan od mainstream računalnih jezika ne podržava energetski osviješteno programiranje, govori Liu. Međutim, jezični projektanti često puta osmisle nacrt koji je moguće proširiti. Javu je, tako, moguće proširiti na EnergyJavu i ostaviti je u 90% slučajeva netaknutom. Takve umjerene promjene omogućuju programerima usvojiti je relativno lako.

Cjelokupna je platforma, u ovome slučaju, relativno nova, navodi Liu, stoga je teško reći kojom će brzinom industrija reagirati na razvoj energetski učinkovitih jezika. Međutim, najsuvremeniji jezični nacrti svakako imaju potencijal utjecati na modus operandi milijuna programera. "Uvjeren sam da svaki istraživač želi učiniti svijet boljim, stoga svatko od nas to čini sukladno vlastitom viđenju," govori Liu.

"Negdje u svijetu računala budućnosti, svako pojedino znanstveno predavanje odnosit će se dijelom i na pokoju misao o energetski svjesnom programiranju. Kao pedagog, doista želim pomoći kako bi se osiguralo da sljedeća generacija programera bude okrenuta zelenom programiranju od samoga početka svoje karijere." Slika: računalni znanstvenik Sveučilišta Binghamton, Yu David Liu, zanima se za razvoj "zelenog" softvera.

Izvor: Binghamton University 

0

Možda će vas zanimati