Zemlja i klima

NASA-in Perseverance je ugljični dioksid na Marsu upravo pretvorio u - kisik!

L.B.

Instrument veličine tostera ugrađen rover Perseverance upravo je usisao dio Marsove atmosfere koja se uglavnom sastoji od ugljičnog dioksida, i pretvorio je u kisik.

Radi se u velikoj prekretnici koja bi mogla omogućiti budućim astronautima da proizvedu kisik koji im neće omogućiti samo disanje na drugom planetu, već i proizvodnju raketnog goriva koje će ih vratiti na Zemlju.

Instrument, nazvan 'Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment' (MOXIE), predstavlja tehnološku demonstraciju koja bi se mogla unaprijediti za proizvodnju dovoljne količine pogonskog goriva, koje bi astronautima omogućilo polijetanje s površine Crvenog planeta.

„Ovo je kritični prvi korak u pretvaranju ugljičnog dioksida u kisik na Marsu. MOXIE ima još mono posla, no rezultati ove tehnološke demonstracije puni su obećanja na putu prema našem cilju, prvim ljudima na Marsu“, rekao je Jim Reuter, pomoćni administrator u NASA-inom Direktoratu za svemirske tehnološke misije.

Raketni propeleri ovise o kisiku, stoga će i buduće misije ovisiti o proizvodnji kisika kako bi se astronauti mogli vratiti kući. Kako bi se tim astronauta mogao otisnuti s površine Marsa, trebalo bi im otprilike 7 000 kilograma raketnog goriva i 249 476 kilograma kisika. Za potrebne disanja na Marsu tim od četiri astronauta trebao bi otprilike jenu metričku tomu kisika za cijelu godinu, što je znatno manje.

Kako bi pretvorio ugljični dioksid u kisik, MOXIE treba zagrijati plinove na otprilike 800 stupnjeva Celzijevih. U ovom je pokušaju uspio proizvesti otprilike 5 grama kisika, što bi bilo dostatno za 10 minuta disanja. MOXIE trenutno ima kapacitet za proizvodnju deset grama kisika na sat.

Glavni istraživač u timu za MOXIE, Michael Hecht, otkrio je da trenutno planiraju unaprijediti rad MOXIE-a koji će pokušati proizvoditi kisik na različitim temperaturama.

Izvor: Futurism

0

Možda će vas zanimati