Tehnologija i energija

Japan sutra odlučuje o izbacivanju radioaktivne vode u ocean

L.B.

Japan će uskoro početi s izbacivanjem svog radioaktivnog otpada u ocean. Odluka je to koju je potvrdio japanski premijer Yoshihide Suga, rekavši kako je ova zemlja dovoljno predugo razmišljala o načinima na koji će se riješiti tog otpada, no nisu pronašli nikakvo bolje rješenje.

Radi se o kontaminiranoj vodi koja se nakupljala u uništenoj nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi. Suga kaže kako nemaju drugog izbora s obzirom na to da će tvornica uskoro ostati bez kapaciteta za pohranjivanje te podzemne vode, koja je već počela kapati u objekt. Zbog toga premijer ovaj kontroverzni plan pokušava predstaviti “neizbježnim”.

Japanski dužnosnici godinama su pokušavali doći do adekvatnog rješenja na koji bi se riješili ove radioaktivne vode. Najbolje rješenje koje su za sada uspjeli smisliti je pročišćavanje kontaminirane vode što je više moguće, razrjeđivanje radioaktivnog tricija koji opstaje čak i nakon procesa pročišćavanja, i izbacivanje ove vode u ocean kroz period od 30 godina.

“Rješenje za ovu vodu je zadatak koji vlada više ne može odgađati bez donošenja konkretne odredbe”, rekao je japanski ministar trgovine, Hiroshi Kajiyama.

No, izvan vladinih krugova, ovaj se plan i dalje smatra izrazito nepopularnim, posebice među ribarima koji se boje kako nitko neće htjeti kupiti ribu iz kontaminiranog mora.

Očekuje se da će Suga konačnu odluku objaviti u utorak 13. travnja. U okvirima trenutnog plana tricij bi se trebao razrijediti na 2.5% svoje maksimalne koncentracije prije izbacivanja, što je unutar granica nacionalnog standarda.

Ovo bi trebalo značiti da voda neće biti opasna za ljude, no stanovništvu to ne ulijeva previše povjerenja s obzirom na to da je prodaja ribe s područja Fukushime još uvijek zabranjena u 15 zemalja i regija.

Izvor: The byte

0

Možda će vas zanimati