Matematika, fizika, kemija

Astronomi otkrili kompleksnu organsku tvar u Svemiru

A.B.

U časopisu Nature astronomi su objavili da diljem Svemira postoje organski spojevi neočekivane kompleksnosti. Rezultati sugeriraju kako kompleksni organski spojevi nisu jedino područje života nego da mogu nastati prirodno od zvijezda.

Profesori Sun Kwok i Dr. Yong Zhang sa Sveučilišta u Hong Kongu ističu kako organska tvar koja se obično pronalazi u Svemiru sadrži mješavinu aromatskih (nalik prstenu) i alifatskih (nalik lancu) spojeva. Ovi spojevi su toliko složeni da njihove kemijske strukture sliče onoj ugljena i nafte. Kako su ugljen i nafta ostaci pradavnog života, smatralo se da ova vrsta organske tvari može nastati samo iz živih organizama. Njihovo otkriće predlaže da se složeni organski spojevi mogu sintetizirati u Svemiru čak i bez prisutnosti živih bića.

Istraživači su promatrali neriješeni fenomen: niz infracrvenih zračenja otkrivenih u zvijezdama, međuzvjezdanom prostoru i galaktikama. Ovi spektralni znakovi poznatiji su kao "pojava neidentificiranog infracrvenog zračenja". Već više od 20 godina prihvaćena je teorija da ovi znakovi potječu iz jednostavnih organskih molekula koje su napravljene od atoma ugljika i vodika, nazvanih policiklične aromatske molekule ugljikovodika (PAH). Pomoću promatranja sa Svemirskog opservatorija za infracrvena zračenja (Infrared Space Observatory) i svemirskog teleskopa Spitzer, Kwok i Zhang su pokazali da astronomski spektar ima obilježja koja se ne mogu objasniti pomoću PAH molekula. Umjesto toga, oni predlažu da tvari koje stvaraju ova infracrvena zračenja imaju kemijske strukture koje su puno kompleksnije.

Analizirajući spektar zvjezdane prašine koja se formira u zvijezdama koje eksplodiraju, zvanima nova, pokazali su da zvijezde stvaraju ove kompleksne organske spojeve u ekstremno kratkom vremenu od nekoliko tjedana. Ne samo da zvijezde stvaraju ovu kompleksnu organsku tvar, one je također izbacuju u međuzvjezdani prostor. Ovo podupire prijašnju Kwokovu ideju da su stare zvijezde tvornice molekula koje su sposobne proizvesti organske spojeve. "Naš rad je pokazao kako zvijezde bez problema proizvode kompleksne organske spojeve u uvjetima koji su gotovo slični vakuumu", kaže Kwok. "Teoretski je ovo nemoguće, ali sa promatračke strane možemo vidjeti kako se to događa."

Najzanimljivije je to što je ova organska zvjezdana prašina po strukturi slična kompleksnim organskim spojevima koje nalazimo u meteoritima. Obzirom da su meteoriti ostaci ranog Sunčevog sustava, nalazi pokazuju mogućnost da su zvijezde obogaćivale rani Sunčevi sustav sa organskim spojevima. Prvotna Zemlja je trpjela jaka bombardiranja kometa i asteroida, što je potencijalno moglo donijeti organsku zvjezdanu prašinu. Ostaje upitno jesu li ovi doneseni organski sastojci igrali ikakvu ulogu u razvoju života na Zemlji.

Izvor: The University of Hong Kong

0

Možda će vas zanimati