Fosili ukazuju na drevno podrijetlo današnjih životinja iz dubokog mora
Fosili pronađeni u blizini obale Floride pokazuju da su se današnje životinje iz dubokog mora (kao što su morski ježevi, zvijezde i krastavci) možda razvile ranije nego što se prije mislilo i da su preživjele razdoblja masovnog izumiranja slična onima koja su uništila dinosaure. Rezultate je objavio Ben Thuy i njegove kolege s University of Gottingen iz Njemačke 10. listopada u časopisu PLOS ONE.
Prije toga istraživači su vjerovali da su se današnje životinje razvile u nedavnoj prošlosti te da su prolazile kroz barem dva razdoblja masovnog izumiranja kojeg su prouzrokovale promjene u njihovom oceanskom staništu. Kolekcija novih fosila opisana u ovom istraživanju datira mnogo ranije od najstarijih poznatih podataka o današnjoj fauni. „Začudili smo se kada smo vidjeli da su ovi fosili iz dubokog mora, stari 114 milijuna godina, toliko slični svojim modernim ekvivalentima“, kaže vodeći autor Ben Thuy.
Prema autorima, ovim se dokazuje da su preci modernih životinja iz dubokog mora živjeli u dubokim vodama mnogo duže nego što se ranije mislilo. Izgleda da su ovi fosili preživjeli nekoliko drastičnih promjena u oceanskoj klimi, što sugerira da je dubokomorska bio-raznolikost možda čvršća od životinja iz plićih voda, te otpornija na događaje koji su prouzrokovali izumiranje.
Izvor: Public Library of Science