Zdravlje i medicina

Jedenje u ovo doba dana dovodi do duljeg života

Nika Beluhan

Jedan recept za dugovječnost je jednostavan i lako ga je slijediti: jedite manje. Studije na raznim životinjama pokazale su da ograničavanje kalorija može dovesti do duljeg i zdravijeg života.

Sada, nova istraživanja sugeriraju da dnevni ritmovi tijela igraju veliku ulogu u ovom učinku dugovječnosti. Jedenje samo tijekom najaktivnijeg doba dana značajno je produžilo životni vijek miševa na dijeti sa smanjenim kalorijama, izvještavaju istraživač s Medicinskog instituta Howard Hughes Joseph Takahashi i kolege.

U studiji njegovog tima na stotinama miševa tijekom četiri godine, prehrana sa smanjenim unosom kalorija produžila je život životinjama za 10 posto. Ali hranjenje miševa samo noću, kada su miševi najaktivniji, produžilo je život za 35 posto. Ta kombinacija - prehrana sa smanjenim unosom kalorija plus noćni raspored prehrane - dodala je dodatnih devet mjeseci tipičnom dvogodišnjem srednjem životnom vijeku životinja. Za ljude, analogni plan bi ograničio jelo na dnevne sate.

Istraživanje pomaže razriješiti kontroverze oko planova prehrane koji naglašavaju jedenje samo u određeno doba dana, kaže Takahashi, molekularni biolog na Sveučilištu Texas Southwestern Medical Center. Takvi planovi možda neće ubrzati gubitak težine kod ljudi, kao što je izvijestila nedavna studija, ali bi mogli potaknuti zdravstvene prednosti koje doprinose duljem životnom vijeku.

Nalazi Takahashijevog tima ističu ključnu ulogu metabolizma u starenju, kaže Sai Krupa Das, nutricionistica iz Centra za istraživanje ljudske prehrane Jean Mayer USDA o starenju koji nije bio uključen u rad. "Ovo je vrlo obećavajuća i značajna studija", kaže ona.

Fontana mladosti

Desetljeća istraživanja otkrila su da ograničenje kalorija produljuje životni vijek životinja, od crva i muha do miševa, štakora i primata. Ti eksperimenti pokazuju gubitak težine, poboljšanu regulaciju glukoze, niži krvni tlak i smanjenu upalu.

Ali bilo je teško sustavno proučavati ograničenje kalorija kod ljudi koji ne mogu cijeli život živjeti u laboratoriju i jesti izmjerene porcije hrane, kaže Das. Bila je dio istraživačkog tima koji je proveo prvu kontroliranu studiju ograničenja kalorija kod ljudi, nazvanu Sveobuhvatna procjena dugoročnih učinaka smanjenja unosa energije ili CALERIE. U toj studiji čak je i skromno smanjenje kalorija "bilo izvanredno korisno" za smanjenje znakova starenja, kaže Das.


Znanstvenici tek počinju shvaćati kako ograničenje kalorija usporava starenje na staničnoj i genetskoj razini. Kako životinja stari, geni povezani s upalom obično postaju aktivniji, dok geni koji pomažu u regulaciji metabolizma postaju manje aktivni. Takahashijeva nova studija pokazala je da je ograničenje kalorija, posebno kada je tempirano na noćno aktivno razdoblje miševa, pomoglo nadoknaditi ove genetske promjene kako miševi stare.

Pitanje vremena

Posljednjih godina došlo je do porasta mnogih popularnih planova prehrane koji se usredotočuju na ono što je poznato kao povremeni post, kao što je post naizmjeničnim danima ili jedenje samo tijekom razdoblja od šest do osam sati dnevno. Kako bi otkrio učinke kalorija, posta i dnevnih, ili cirkadijanskih, ritmova na dugovječnost, Takahashijev tim poduzeo je opsežan četverogodišnji eksperiment. Tim je smjestio stotine miševa s automatiziranim hranilicama za kontrolu kada i koliko je svaki miš pojeo tijekom cijelog svog životnog vijeka.

Neki su miševi mogli jesti koliko su htjeli, dok su drugima kalorije bile ograničene za 30 do 40 posto. A oni na prehrani s ograničenim unosom kalorija jeli su po različitim rasporedima. Miševi su hranjeni niskokaloričnom prehranom noću, u razdoblju od dva ili 12 sati, živjeli su najdulje, otkrio je tim.

Rezultati sugeriraju da vremenski ograničena prehrana ima pozitivne učinke na tijelo, čak i ako ne potiče gubitak težine. Takahashi ističe da njegova studija također nije pronašla razlike u tjelesnoj težini među miševima na različitim rasporedima prehrane - "međutim, otkrili smo duboke razlike u životnom vijeku", kaže on.

Rafael de Cabo, gerontološki istraživač na Nacionalnom institutu za starenje u Baltimoreu kaže da je rad "vrlo elegantna demonstracija da čak i ako ograničavate svoje kalorije, ali ne jedete u pravo vrijeme, nećete dobiti pune prednosti ograničenja kalorija."

Takahashi se nada da će učenje kako ograničenje kalorija utječe na unutarnje satove tijela kako starimo pomoći znanstvenicima da pronađu nove načine za produljenje zdravog životnog vijeka ljudi. To bi moglo doći kroz dijete s ograničenim unosom kalorija ili putem lijekova koji oponašaju učinke tih dijeta.

Izvor: Medical Xpress

Možda će vas zanimati